Opolskie: hospicjum nie wystarcza środków z kontraktu

Autor: Nowa Trybuna Opolska/Rynek Zdrowia • • 20 sierpnia 2014 10:04

Hospicjum Caritas w Starych Siołkowicach jest wspomagane przez ofiarodawców. Jednak placówce coraz trudniej jednak opiekować się chorymi, bo stawki kontraktu od lat są takie same.

Na łamach Nowej Trybuny Opolskiej Grzegorz Węsiora, kierownik Centrum Opieki Paliatywnej Caritas w Starych Siołkowicach, zauważa, że placówka otrzymuje wsparcie materialne i moralne.

Jednocześnie przyznaje, że finanse to podstawowy problem jednostki. Jeśli w najbliższym czasie nie zmienią się warunki finansowe działalności hospicjum, trudno będzie utrzymać obecny poziom opieki.

Kierownik ocenia, że dziś pieniądze z kontraktu NFZ wystarczają przede wszystkim na opłacenie pracy ludzi zatrudnionych w hospicjum i zakup niezbędnych leków i żywności.

Brakuje także pieniędzy na wyposażenie placówki w nowoczesny sprzęt medyczny z najwyższej albo przynajmniej średniej półki. Często jedynym rozwiązaniem jest kupowanie aparatury używanej.

Dla kogoś niezorientowanego suma kontraktu na jednego pacjenta na jeden dzień wygląda dobrze, wynosi bowiem 215 zł. Kierownik placówki podkreśla, że co najmniej od 4 lat (za jego kadencji) stawki nie wzrosły ani o złotówkę. W tym samym czasie podrożały energia, żywność, lekarstwa, sprzęt medyczny.

Centrum Opieki Paliatywnej w Starych Siołkowicach funkcjonuje od czerwca 2003 . Rocznie trafia tutaj ponad 300 pacjentów.

Więcej: www.nto.pl
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum