Opolskie: debatowali o leczeniu noworodków

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 11 maja 2013 20:45

Stosowanie antybiotykoterapii, sterydów czy leków uspokajających i uśmierzających ból w leczeniu noworodków, wpływ znieczulenia ogólnego na mózg noworodka - to m.in. tematy, o których debatowało ponad 200 lekarzy i pielęgniarek na konferencji w Izbicku (opolskie).

Opolskie: debatowali o leczeniu noworodków

Konferencję "Leczenie pod znakiem zapytania, czyli kontrowersje w intensywnej terapii noworodka", która odbyła się w piątek i sobotę (10-11 maja) w Izbicku pod Opolem, zorganizował oddział anestezjologii i intensywnej terapii dzieci Wojewódzkiego Centrum Medycznego w Opolu oraz Stowarzyszenie im. dr Wojciecha Grzywny, które funkcjonuje przy oddziale.

Ordynator oddziału dr Wojciech Walas wyjaśnił, że konferencja skierowana była do lekarzy zajmujących się intensywną terapią noworodków, a uczestnikami byli zarówno neonatolodzy, jak i specjaliści anestezjologii i intensywnej terapii.

- Skupiliśmy się przede wszystkim na tematach, co do których istnieją rozbieżności poglądów i zapatrywań. Bardzo dużo czasu poświęciliśmy na dyskusje, tak by uczestnicy mogli wymienić się doświadczeniami i wątpliwościami.

Ordynator oddziału anestezjologii i intensywnej terapii w opolskim szpitalu dodał, że specjalnie dobrano tematy wąskie, ale budzące najwięcej sporów. - Nierzadko takie, w przypadku których czasem nasze - lekarzy - postępowanie jest raczej wynikiem przekonań czy przyzwyczajeń, a nie medycyny opartej na faktach i racjonalnych przesłankach - mówił dr Wojciech Walas.

Anestezjolog dr Dariusz Skaba z Uniwersyteckiego Szpitala Dziecięcego w Krakowie powiedział, że szczególnie podczas konferencji interesował go temat dotyczący wpływu znieczulenia ogólnego na rozwój mózgu noworodków i ich system nerwowy.

Wyjaśnił, że jest to tematyka podejmowana przez wielu badaczy, a wyniki badań są bardzo różne, często przeciwstawne.

- Według jednych znieczulenie nie ma wpływu na dzieci, według innych wpływa ono na pogorszenie inteligencji - skwitował. - To dla mnie rzecz bardzo ciekawa, bo sam takie znieczulenie na co dzień stosuję. Chciałbym też wiedzieć jak odpowiadać na wątpliwości rodziców w tej kwestii.

Dr Skaba uznał jednak, że konferencja nie rozstrzygnęła jego wątpliwości, raczej postawiła dodatkowe pytania i pozwoliła spojrzeć na temat z innego punktu widzenia.

 

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum