Opole: złotówka do złotówki i powstanie hospicjum

Autor: KR/Rynek Zdrowia • • 15 stycznia 2010 09:23

Stowarzyszenie Hospicjum Opolskie, które prowadzi opiekę domową w ramach Centrum Opieki Hospicyjnej, chce uruchomić stacjonarną placówkę.

Liczy na wsparcie tego celu przez mieszkańców Opolszczyzny. Stowarzyszenie zakłada, że można by je wybudować, gdyby każdy z nich dał na ten chociażby złotówkę. W ten sposób można by było uzbierać ok. milion złotych.

– Zebrane pieniędze zostaną przeznaczone na zakończenie remontu i wyposażenie stacjonarnego hospicyjum, które powstaje w zabytkowym obiekcie w dzielnicy Nowa Wieś Królewska. Znajdzie się tam miejsce dla 14 łóżek dla chorych – mówi portalowi rynekzdrowia.pl ks. Marian Niemiec, prezes Stowarzyszenia Hospicjum Opolskie.

Podkreśla, że akcja „Złotówka dla hospicjum” to nie tylko zbiórka funduszy, ale szeroka kampania promująca ruch hospicyjny. Jej twórcom zależy, by na problemy, z którymi zmagają się osoby wymagające pomocy hospicyjnej i paliatywnej, zwrócić też uwagę włodarzy regionu.

Dlatego 15 stycznia kampanię otworzy happening przed Urządem Marszałkowskim. O g. 11.45 przed budynek urzędu wyjdzie marszałek województwa opolskiego Józef Sebesta i wrzuci pierwszą złotówkę na ten szczytny cel.

Spod urzędu w stronę w stronę opolskiego ratusza uczestnicy happenignu przetoczą dwie wielkie złotówki. Tam kolejną symboliczną złotówkę dorzuci prezydent miasta Ryszard Zembaczyński.

– Chcemy, by kampania wychodziła również poza kwestię opolskiego stacjonarnego hospicyjum. By dotrzec problem w skali województwa. W Opolskim działają trzy stacjonarne placówki tego typu: dwie w Nysie i jedna w Psiółkowie, oddalonym od Opola o 30 km. Im też potrzeba wsparcia – podkreśla ks. Niemiec.

Pieniądze na rzecz Centrum Opieki Hospicyjnej będą zbierane poprzez bezpośrednią kwestę, w ramach odpisu z podatku 1 proc. oraz na charytatywnych koncertach i balach.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum