×
Subskrybuj newsletter
rynekzdrowia.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole

Opole: z mobilnym ECMO Sokołem polecieli po pacjenta

Autor: oprac. JJ • Źródło: Rynek Zdrowia20 maja 2021 16:55

Zespół z Regionalnego Centrum ECMO z USK w Opolu poleciał z mobilnym ECMO wojskowym Sokołem do szpitala w Rawiczu po pacjenta chorego na Covid-19.

Opole: z mobilnym ECMO Sokołem polecieli po pacjenta
Wojskowy Sokół poleciał z Opola do szpitala w Rawiczu po pacjenta zakwalifikowanego do terapii ECMO. Fot. USK w Opolu
  • Wojskowy śmigłowiec Sokół poleciał z zespołem Regionalnego Centrum ECMO po pacjenta ze szpitala w Rawiczu
  • Do opolskiego ośrodka od listopada 2020 roku przyjęto już 24 pacjentów zakwalifikowanych do terapii z wykorzystaniem ECMO
  • Do realizacji transportu zaangażowano wojskowy śmigłowiec z Mińska Mazowieckiego ze względu na jego większy zasięg

Opolscy medycy polecieli po pacjenta razem z ratownikami z Lotniczego Pogotowia Ratunkowego. Lądowanie i start zabezpieczali strażacy z Komendy Miejskiej PSP w Opolu.

Już 24 takich pacjentów

Od listopada 2020 r., kiedy RC ECMO USK zaczęło prowadzić terapie chorych na Covid-19, do opolskiego ośrodka przyjęto 24 takich pacjentów, spośród których dwóch jest aktualnie podłączonych do ECMO.

Kwalifikowani do terapii ECMO trafiali do Opola z całego województwa, ale i ościennych - śląskich. Transportowani byli karetkami lub helikopterami przez mobilne zespoły ECMO USK.

Najdłuższa hospitalizacja – ponad 30 dni

Najkrótsza hospitalizacja ECMO pacjentów z Covid-19 w USK trwała 5 dni, a najdłuższa - ponad 30.

- Terapia polega ona na zastępowaniu funkcji płuc pacjentów Covid-19 w ekstremalnie ciężkich przypadkach, gdy płuca praktycznie nie funkcjonują. Taka terapia jest jedyną szansą na ich regenerację – mówi dr hab. n. med. Tomasz Czarnik, prof. Uniwersytetu Opolskiego, kierownik Regionalnego Centrum ECMO w USK i Centralnego Izolatorium Szpitalnego, gdzie trafiają pacjenci covid dodatni, m.in. na terapię ECMO.

Skuteczność na ogólnoświatowym poziomie

Jak dodaje dr Czarnik, skuteczność terapii z wykorzystaniem ECMO sięga w opolskim ośrodku 45-50 proc. Jest to poziom porównywalny z ogólnoświatowym, raportowanym przez międzynarodową organizację ELSO, skupiającą ośrodki ECMO z całego świata

- Uznajemy, że terapia jest zakończona sukcesem, gdy pacjent zostaje wypisany z naszego oddziału w stabilnym stanie, samodzielnie oddychający. Najczęściej tacy pacjenci trafiają następnie do ośrodków rehabilitacyjnych – dodaje kierownik Regionalnego Centrum ECMO w USK

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum