Opole: wszyscy starają się o bazę LPR

Autor: Gazeta Wyborcza/Rynek Zdrowia • • 05 czerwca 2009 11:44

Na Opolszczyźnie wojewoda, prezydent Opola oraz marszałek województwa utworzyli specjalny zespół, który pracuje nad powstaniem bazy Lotniczego Pogotowia Ratunkowego.

Cała operacja ma zostać przeprowadzona do przyszłej środy (10 czerwca), kiedy to minister zdrowia Ewa Kopacz będzie decydowała jak zostaną rozdzielone nowe śmigłowce - podaje Gazeta Wyborcza.

Wojewoda Ryszard Wilczyński wysłuchał uważnie, jakich informacji i argumentów potrzebuje minister. - Wkład finansowy na zaadaptowanie bazy - chociaż 100 tys. zł, nawet symboliczne 50 tys. - by było widać naszą determinację - mówił poseł PO Andrzej Buła, który będzie łącznikiem między specjalną grupą a minister Kopacz.

Drugim ważnym argumentem ma być fakt, że baza obsługiwałaby w ramach współpracy przygranicznej także górzyste, niedostępne dla szosowej karetki, tereny czeskich Jeseników.

Wojewoda wniosek do ministerstwa o bazę LPR już wysłał. Obiecał też, że odpowie na wszystkie pytania i spełni sugestie minister do przyszłego poniedziałku (8 czerwca). Powstał szczegółowy plan działania. Zespół ma zdobyć warunki dla bazy, oszacować koszt przystosowania budynków przy lotnisku w Polskiej Nowej Wsi, zebrać deklaracje od samorządu województwa i Opola, w jakiej wysokości partycypowałyby w przedsięwzięciu.

- Do przyszłej środy (10 czerwca) wszystko będzie gotowe - obiecali wojewoda i członek zarządu województwa Tomasz Kostuś. W poniedziałek (8 czerwca) grupa odwiedzi bazę w Gliwicach.

Przypomnijmy, że Opolszczyzna jest jedynym województwem, które nie ma bazy lotniczego pogotowia na swym terenie. Jak dotąd teren ten obsługują śmigłowce z Gliwic i Wrocławia.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum