Opole: udany zabieg przezskórnej implantacji zastawki mitralnej

Autor: nto.pl/Rynek Zdrowia • • 10 sierpnia 2019 20:07

Zespół kardiologów i kardiochirurgów Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego w Opolu przeprowadził niezwykle trudny zabieg przezskórnej implantacji zastawki mitralnej bez otwierania klatki piersiowej. Wcześniej przeprowadzono zaledwie cztery takie operacje - w Warszawie i Katowicach.

Opole: udany zabieg przezskórnej implantacji zastawki mitralnej
Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Jak przypomina Nowa Trybuna Opolska, od kilku miesięcy lekarze Kliniki Kardiologii USK - Jerzy Sacha i Marek Gierlotka - przezskórnie naprawiają zastawki mitralne. Natomiast jej wymiany taką drogą w Polsce dokonano dotąd tylko w dwóch najlepszych ośrodkach.

Czytaj: Opole: w USK naprawili sztuczną zastawkę w sercu bez otwierania klatki piersiowej

Zabieg implantacji całkowicie nowej zastawki to już krok milowy. Obecnie w świecie kardiologicznym trwają intensywne prace nad stworzeniem metod i urządzeń pozwalających na wymianę zastawki mitralnej metodami małoinwazyjnymi, z dostępu przez żyły w pachwinie.

Doc. Jerzy Sacha deklaruje: - Jesteśmy gotowi wziąć udział w tych badaniach, bo przeprowadzony przez nas zabieg jest przykładem właśnie takiego leczenia. Stawia on nasz ośrodek w pierwszej lidze ośrodków kardiologicznych nie tylko w kraju, ale i na arenie międzynarodowej.

Po trzygodzinnym zabiegu 77-letnia pacjentka, która z powodu uszkodzonej zastawki była stale zmęczona, natychmiast poczuła się dobrze. Znów mogła normalnie oddychać.

Operowali ją lekarze Kliniki Kardiologii i Oddziału Kardiochirurgii: Jerzy Sacha, Krzysztof Krawczyk, Paweł Tomaszewski, Jarosław Bugajski i Radosław Gawroński.

Czytaj: nto.pl

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

    Najnowsze