Opole: tańsze znieczulenie i poród rodzinny za darmo

Autor: Gazeta Wyborcza/Rynek Zdrowia • • 02 czerwca 2009 11:32

Od 1 lipca spadnie cena za znieczulenie przy porodzie w Szpitalu Ginekologiczno-Położniczym i Noworodków SSZOZ nad Matką i Dzieckiem w Opolu; będzie wynosiła 300, a nie jak wcześniej 600 zł.

 Dodatkowo placówka chce wycofać opłatę za poród rodzinny, za który dotychczas trzeba było płacić 150 zł.

- Obniżyliśmy cenę, ale pójdziemy dalej, wystąpimy do centrali NFZ-etu, bo chcielibyśmy móc znieczulać za darmo wszystkie pacjentki, które o to proszą - mówi dr Wojciech Guzikowski, wicedyrektor ds. medycznych w szpitala i regionalny konsultant ds. ginekologii i położnictwa.

Na Opolszczyźnie wszystkie chętne rodzące znieczula się tylko w niepublicznym szpitalu w Kluczborku, pojedyncze przypadki odnotowuje się w Nysie i Kędzierzynie-Koźlu. W opolskiej porodówce, którą ciężarne z całej Opolszczyzny najczęściej wybierają na miejsce narodzin swojego dziecka, znieczulenie na życzenie kosztuje 600 zł.

- Uważam, że każda rodząca, która tego chce, powinna znieczulenie otrzymać. Trzeba jednak wypracować jakieś rozwiązanie, bo w tak dużym szpitalu jak nasz, nie da się tego robić bez finansowania tej procedury i bez zmian organizacyjnych – mówi dr Guzikowski.

Z dyrekcją szpitala i pracującymi tam anestezjologami będzie rozmawiał dr Józef Bojko, regionalny konsultant ds. anestezjologii i intensywnej terapii, wielki zwolennik znieczuleń przy porodzie, autorytet w dziedzinie leczenia bólu.

- Będziemy szukać rozwiązania, bo chcielibyśmy iść w kierunku bezpłatnych znieczuleń, zwłaszcza, że przystępujemy do programu „Szpital bez bólu”, więc sporą niezręcznością byłoby, gdyby w naszym szpitalu trudno było o znieczulenie do porodu. Chcemy tych znieczuleń, przecież nikt nie lubi patrzeć na czyjeś cierpienie - dodaje dr Guzikowski.

Dr Guzikowski uważa, że finansowanie znieczuleń przez NFZ pozwoliłoby na zatrudnienie dodatkowego anestezjologa, którego obecność jest konieczna przy znieczulaniu rodzacej.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum