Opole: tańsze znieczulenie i poród rodzinny za darmo

Autor: Gazeta Wyborcza/Rynek Zdrowia • • 02 czerwca 2009 11:32

Od 1 lipca spadnie cena za znieczulenie przy porodzie w Szpitalu Ginekologiczno-Położniczym i Noworodków SSZOZ nad Matką i Dzieckiem w Opolu; będzie wynosiła 300, a nie jak wcześniej 600 zł.

 Dodatkowo placówka chce wycofać opłatę za poród rodzinny, za który dotychczas trzeba było płacić 150 zł.

- Obniżyliśmy cenę, ale pójdziemy dalej, wystąpimy do centrali NFZ-etu, bo chcielibyśmy móc znieczulać za darmo wszystkie pacjentki, które o to proszą - mówi dr Wojciech Guzikowski, wicedyrektor ds. medycznych w szpitala i regionalny konsultant ds. ginekologii i położnictwa.

Na Opolszczyźnie wszystkie chętne rodzące znieczula się tylko w niepublicznym szpitalu w Kluczborku, pojedyncze przypadki odnotowuje się w Nysie i Kędzierzynie-Koźlu. W opolskiej porodówce, którą ciężarne z całej Opolszczyzny najczęściej wybierają na miejsce narodzin swojego dziecka, znieczulenie na życzenie kosztuje 600 zł.

- Uważam, że każda rodząca, która tego chce, powinna znieczulenie otrzymać. Trzeba jednak wypracować jakieś rozwiązanie, bo w tak dużym szpitalu jak nasz, nie da się tego robić bez finansowania tej procedury i bez zmian organizacyjnych – mówi dr Guzikowski.

Z dyrekcją szpitala i pracującymi tam anestezjologami będzie rozmawiał dr Józef Bojko, regionalny konsultant ds. anestezjologii i intensywnej terapii, wielki zwolennik znieczuleń przy porodzie, autorytet w dziedzinie leczenia bólu.

- Będziemy szukać rozwiązania, bo chcielibyśmy iść w kierunku bezpłatnych znieczuleń, zwłaszcza, że przystępujemy do programu „Szpital bez bólu”, więc sporą niezręcznością byłoby, gdyby w naszym szpitalu trudno było o znieczulenie do porodu. Chcemy tych znieczuleń, przecież nikt nie lubi patrzeć na czyjeś cierpienie - dodaje dr Guzikowski.

Dr Guzikowski uważa, że finansowanie znieczuleń przez NFZ pozwoliłoby na zatrudnienie dodatkowego anestezjologa, którego obecność jest konieczna przy znieczulaniu rodzacej.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum