Opole: rodzice nie chcą szczepić dzieci, sanepid nakłada grzywny

Autor: nto.pl/Rynek Zdrowia • • 09 marca 2016 14:36

W Opolu rodzice nie chcą szczepić swoich dzieci przeciwko chorobom zakaźnym. Sanepid ukarał z tego powodu 54 osoby grzywną.

Opole: rodzice nie chcą szczepić dzieci, sanepid nakłada grzywny. Fot. Archiwum

Zaniechanie szczepień dotyczy dzieci w różnym wieku, od kilkumiesięcznych po nastolatki. Niektóre z dzieci w ogóle nie rozpoczęły cyklu obowiązkowych szczepień - informuje Nowa Trybuna Opolska.

W jednym przypadku chodziło o sześciolatka ze Strzelec Opolskich, który nie został zaszczepiony ani przeciwko błonicy, krztuścowi i tężcowi, ani przeciw polio. W drugim o dziecko, które urodziło się w 2013 r. i nie dostało szczepionki przeciw WZW B.

Rodzice powołują się na względy religijne lub przekonują, że szczepionka to trucizna. W 2014 roku w całej Polsce było niecałe 10 tys. niezaszczepionych dzieci, w 2015 - 12 tys., w tym roku 16,5 tys.

Jeżeli rodzice nie szczepią dziecka w terminie, najpierw pracownik sanepidu przeprowadza z nimi rozmowę edukacyjną. Gdy to nie pomaga, trafia do nich upomnienie. Rocznie na Opolszczyźnie sanepid wysyła ich około 180-200. Jeśli to nie skutkuje, zostaje wszczęte postępowanie egzekucyjne.

Więcej: www.nto.pl

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum