Opole: rekonstruują piersi z własnego tłuszczu pacjentek

Autor: Gazeta Wyborcza/Rynek Zdrowia • • 11 lutego 2010 17:27

Chirurdzy z Opolskiego Centrum Onkologii stosują lipoplastykę w rekonstrukcji piersi u pacjentek po usunięciu guza nowotworowego piersi.

Lekarze odsysają tkankę tłuszczową z brzucha pacjentki, odwirowują ją oddzielając laboratoryjnie w wirówce osocze i inne składniki, uzyskując zagęszczony koncentrat komórek tłuszczowych. Potem komórki tłuszczowe wstrzykuje się w ubytek po wyciętym guzie piersi – pisze Gazeta Wyborcza.

– Idziemy w ślad za najlepszymi ośrodkami akademickimi – mówi dziennikowi dr Wojciech Redelbach, dyrektor OCO.

Dotychczasowe metody nie dawały w pełni zadowalającego efektu estetycznego. Próbowano np. wykorzystywać płat najszerszego mięśnia grzbietu, przesuwając go w przód, w miejsce po amputacji, w ten sposób można było jednak rekonstruować tylko małe piersi.

Dotąd odessaną tkankę tłuszczową wylewano do zlewu. Chirurdzy zauważyli jednak, że skoro piersi to m.in. tkanka tłuszczowa, to do jej rekonstrukcji można by użyć komórek tłuszczowych pobranych z brzucha, ud czy pośladków. Wypełnianie ubytku w piersi wykonuje się albo podczas operacji usunięcia guza, albo jakiś czas później.

Oddział Chirurgii Onkologicznej OCO ma 46 łóżek i jest placówką, w której wykonuje się zabiegi o różnej skali trudności, jako że pacjenci trafiający na oddział przedstawiają problemy terapeutyczne o różnym stopniu zaawansowania.

Oddział bierze aktywny udział w międzynarodowych programach badawczych, które w Polsce są koordynowane przez Instytut Onkologii w Warszawie. Chirurdzy onkolodzy zatrudnieni na tutejszym oddziale często biorą udział w konferencjach naukowych, dzięki którym mają dostęp do najnowszych informacji medycznych, które później są wykorzystywane w codziennej pracy zabiegowej na oddziale oraz w poradni.

Więcej na stronie Gazety Wyborczej.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum