PAP/Rynek Zdrowia | 29-10-2010 18:18

Opole: oddział zakaźny po gruntownej modernizacji

Szpital Wojewódzki w Opolu zakończył gruntowną modernizację oddziału chorób zakaźnych. Remont, który kosztował 3,5 mln zł, został sfinansowany z pieniędzy urzędów: marszałkowskiego i miasta Opola.

Oddział chorób zakaźnych był ostatnią placówką opolskiego szpitala, która nie spełniała standardów nowoczesnego leczenia. Obiekt wybudowany w latach 60. nie przechodził poważniejszych remontów.

– Ten budynek nie wytrzymywał żadnych standardów i nie można było dłużej utrzymywać oddziału w tak paskudnym stanie. Warunki pracy nie licowały z fachowością personelu, teraz mamy wszystko co potrzeba by zapewnić leczenie pacjentom na jedynym w województwie całodobowym oddziale zakaźnym – powiedziała Renata Ruman-Dzido, dyrektor szpitala.

Po remoncie we wszystkich salach pojawiły się pełne węzły sanitarne, wybudowano też trzy spełniające najwyższe wymagania izolatki, pozwalające na leczenie wysoko zakaźnych pacjentów oraz sale dla pacjentów niepełnosprawnych. Na oddziale znajdują się 38 łóżka z całodobową pełną opieką lekarską i pielęgniarską.

Obecne warunki pozwalają na utworzenie w ramach oddziału poradni leczącej nosicieli HIV i osób chorych na AIDS.

– Jesteśmy przygotowani do jej utworzenia. Lekarze odbywają staże kliniczne, również pielęgniarki przechodzą szkolenia. Zaczniemy przeciwwirusowo leczyć pacjentów, którzy w tej chwili muszą jeździć do Wrocławia albo na Śląsk – zaznaczyła Wiesława Błudzin, ordynator oddziału.