Opole: nowoczesne techniki laparoskopowe w WCM

Autor: nto.pl/Rynek Zdrowia • • 18 października 2009 10:50

Opolscy chirurdzy z Wojewódzkiego Centrum Medycznego mogli obserwować nowoczesne techniki operacji laparoskopowych, przeprowadzonych u dzieci.

– Laparoskopia to przełom, który można porównać z wprowadzeniem antybiotyków – mówi docent Dariusz Patkowski, który prezentował chirurgom z opolskiego WCM, jak operować dzieci za pomocą tej techniki.

Operacja pierwsza. Specjalnie wyprofilowana stalowa szyna wyrówna zniekształcenie klatki piersiowej u 15-letniego chłopca. Wprowadzono ją przez dwa niewielkie nacięcia. Tradycyjna metoda wymaga rozcięcia mostka oraz żeber i jest ciężkim, rozległym zabiegiem obarczonym dużym ryzykiem dla pacjenta.

Operacja druga. Usunięto metodą laparoskopową będący w stanie zapalnym uchyłek jelita i wyprowadzono 11-miesięcznego chłopczyka z bezpośredniego zagrożenia życia. Po zabiegu na brzuszku dziecka zostały tylko trzy niewielkie plasterki. Taki zabieg wykonano w Opolu pierwszy raz.­

Operacja trzecia. Przepuklinę pachwinową u małego dziecka doc. Patkowski zoperował opracowaną przez siebie nowatorską metodą. Wprowadzona przez nacięcie w pępku kamera umożliwia bezpieczne założenie szwu „od wewnątrz”.

Doc. Patkowski podkreśla zalety laparoskopii: lepsza diagnostyka, mniej bólu, szybszy powrót do zdrowia: - W chirurgii dorosłych małoinwazyjne zabiegi laparoskopowe nie budzą już zdziwienia. Nieco inaczej jest w chirurgii dziecięcej. Obecnie jednak zaczyna się wykonywać coraz więcej małoinwazyjnych zabiegów u dzieci. Sprzęt jest coraz tańszy i bardziej dostępny. Chirurdzy dziecięcy dostrzegają płynące z tego korzyści.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum