Opole: mają szkołę rodzenia na 20 par

Autor: GUBAŁA Katarzyna • Źródło: Gazeta Wyborcza Opole/Rynek Zdrowia   • 28 sierpnia 2009 11:58

W Szpitalu Ginekologiczno-Położniczym i Noworodków w Opolu ruszy wkrótce nowoczesna szkoła rodzenia. Na przyszłych rodziców czeka duża sala wykładowa na kilkadziesiąt miejsc oraz sala ćwiczeń, która może pomieścić jednocześnie 20 par.

Opole: mają szkołę rodzenia na 20 par
Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

- Ćwiczące panie będą miały nad głową obłoki i kwiaty - mówi Gazecie Wyborczej Aleksandra Kozok, dyrektor szpitala ginekologiczno-położniczego. - Zawsze chciałam, żeby miejsce, gdzie młode matki przygotowują się do jednego z najważniejszych wydarzeń w życiu, jakim jest poród, było ładne, wygodne, przestronne i praktyczne.

Oprócz sal do zajęć na ciężarne czekają szatnie (osobne dla kobiet i dla ich partnerów uczestniczących w spotkaniach) oraz natryski, a także pokoje do wypoczynku.

W części budynku przeznaczonej na poradnie znajdzie się gabinet usg (tam badane będą m.in. biodra niemowląt), poradnia patologii noworodka i wcześniaka oraz poradnia rehabilitacyjna wieku rozwojowego.

Nowoczesna szkoła rodzenia zajęła budynek po pralni. Zdaniem Kozok, decyzja o rezygnacji z pralni była słuszna. - Szpital położony w samym centrum miasta nie miał innej możliwości powiększenia swojej powierzchni. Teraz szpitalnym praniem zajmuje się firma zewnętrzna, co bardzo sobie chwalimy - zapewnia dyrektorka.

Przeniesienie szkoły rodzenia umożliwi poszerzenie oddziału patologii noworodków i wcześniaków, który jest za mały jak na potrzeby województwa. Obecnie jest na nim 20 miejsc, docelowo będzie ich 30.

Jak informuje Gazeta Wyborcza, cała inwestycja kosztowała ok. 2,3 mln zł, z czego 985 tys. zł pochodzi od samorządu województwa, 980 tys. ze środków unijnych, a niecałe 300 tys. z budżetu szpitala. Dalsze 400 tys. zł szpital wyłożył na wyposażenie obiektu, m.in. w nowoczesną aparaturę medyczną.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

    Najnowsze