Opole: lekarz znalazł sposób na zespół żółtych paznokci?

Autor: Gazeta Wyborcza/Rynek Zdrowia • • 30 kwietnia 2015 12:03

Dr Sławomir Tubek, kierownik oddziału wewnętrznego w Szpitalu Wojewódzkim zastosował u pacjenta nowatorski sposób leczenia zespołu żółtych paznokci.

Opole: lekarz znalazł sposób na zespół żółtych paznokci?

Jak podaje Gazeta Wyborcza, na zespół żółtych paznokci składają się nie tylko zmiany w obrębie paznokci, ale także infekcja dróg oddechowych (najczęściej zatok) oraz obrzęk podudzi. Przez wiele lat wiązano tę triadę objawów z różnymi schorzeniami, w tym nowotworowymi.

Pacjent dr Tubka trafił do niego po pięcioletnich próbach wyleczenia, którym poddawał się w różnych ośrodkach dermatologicznych. W ciągu ostatnich kilku lat pojawiły się pojedyncze doniesienia, że choroba może mieć związek z zaburzeniami immunologicznymi.

Opolski lekarz zaproponował pacjentowi podawanie immunoglobulin. Chory otrzymywał je przez pięć miesięcy, co trzy-cztery tygodnie, po 15 gramów dożylnie. Po blisko roku od zakończenia terapii lekarz wskazuje, że pacjent jest wyleczony. Paznokcie wróciły do normy, nie występują też inne objawy zespołu.

W polskim piśmiennictwie lekarz nie znalazł żadnej wzmianki na temat takiego leczenia. Trafił za to na dwa artykuły zagraniczne, w których podobną terapię opisywano.

Więcej: www.gazeta.pl

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum