Opinia konsultanta: operacje wad wrodzonych powinny być wykonywane w Kielcach

Autor: Gazeta Wyborcza/Rynek Zdrowia • • 14 maja 2009 18:58

Zdaniem konsultanta krajowego z dziedziny chirurgii dziecięcej, prof. Piotra Kalicińskiego, cofnięcie finansowania operacji wad wrodzonych małych pacjentów w Wojewódzkim Specjalistycznym Szpitalu Dziecięcym w Kielcach z powodu niewykonania limitów to

Konsultant twierdzi, że nie ma już przeszkód by takie operacje były nadal finansowane przez Narodowy Fundusz Zdrowia. W piśmie jakie wysłał do Wojewódzkiego Specjalistycznego Szpitala Dziecięcego zaznacza, że kielecki szpital to jedyna placówka w promieniu 150 km, która wykonuje operacje wad wrodzonych u noworodków, i że nadal powinna je robić - podaje Gazeta Wyborcza.

- Cieszę się bardzo. Mam nadzieję, że teraz będziemy mogli bez przeszkód nadal przeprowadzać te zabiegi - cieszy się Włodzimierz Wielgus, dyrektor szpitala.

Właśnie od opinii konsultanta świętokrzyski oddział NFZ uzależnił finansowanie operacji noworodków, takich jak operacje wodonercza czy też zarośniętego przełyku. Problemy szpitala zaczęły się na początku maja, kiedy to dyrektorowi placówki nie wypłacono pieniędzy za część przeprowadzonych w szpitalu operacji. Świętokrzyski NFZ umotywował swą decyzję za małą ilością tego rodzaju zabiegów przeprowadzonych w 2008 roku.

We wtorek (12 maja) oddział ustąpił nieco i postawił szpitalowi warunki finansowania.

- Jesteśmy w stanie odstąpić od limitów narzuconych przez centralę NFZ-etu, jeśli opinia konsultanta będzie pozytywna - mówił Jerzy Staszczyk, zastępca dyrektora kieleckiego oddziału NFZ-etu.

Wczoraj dyrektorka Zofia Wilczyńska nie chciała jeszcze wypowiadać się, czy fundusz zapłaci za operacje noworodków. Stwierdziła jedynie, że pismo na razie do nich nie dotarło, a ona jako urzędniczka państwowa musi przestrzegać przepisów - podaje Gazeta Wyborcza.

Konsultant nie miał żadnych sygnałów niepokojących ze szpitala. Nie miał również zastrzeżeń odwiedzając placówkę. Zdaniem prof. Piotra Kalicińskiego NFZ nadinterpetuje zapisy. Dla Funduszu noworodkiem jest dziecko, które nie ukończyło jeszcze 28 dni. Dlatego też trudno jest wykonać 60 zabiegów. Dzieci najczęściej operowane są bowiem po tym czasie. Według szpitalnych danych w 2008 roku zoperowano 100 dzieci do pierwszego roku życia.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum