Opiekunka 40 dzieci chora na grypę A/N1H1

Autor: GUBAŁA Katarzyna • Źródło: Gazeta Wyborcza/Rynek Zdrowia   • 25 lipca 2009 15:42

W Szpitalu Wojewódzkim im. Jana Bożego w Lublinie przebywa chora na świńską grypę kobieta, która niedawno wróciła z Hiszpanii, gdzie jako opiekunka zajmowała się 40 dziećmi z różnych województw Polski. W całym kraju trwa sprawdzanie, czy wirusa A/H1N1 mają też jej podopieczni.

Opiekunka 40 dzieci chora na grypę A/N1H1
Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

29-letnia kobieta pracowała jako opiekunka na obozie dla młodzieży w hiszpańskiej miejscowości Lloret de Mar. Od 20 lipca, kiedy to wróciła do Polski, uskarżała się na bóle głowy i wysoką gorączkę - informuje Gazeta Wyborcza Lublin. Testy przeprowadzone w szpitalu wykazały, że kobieta zaraziła się wirusem A/H1N1.

Stan pacjentki jest dobry. Problemem jest jednak to, że w Hiszpanii zajmowała się 40 dziećmi z różnych województw Polski. Sanepid postawił na nogi służby sanitarne w Warszawie, Łodzi, Rzeszowie, Gdańsku, Olsztynie, Poznaniu, Bydgoszczy, Szczecinie i Kielcach - z tych regionów pochodziły dzieci wypoczywające w Hiszpanii.

Tamtejsze służby mają dotrzeć do wszystkich dzieci i sprawdzić, czy żadne z nich nie jest zarażone wirusem. Wiadomo, że kobieta zaczęła chorować 18 lipca. W tym czasie zachorowało również kilka dzieci.

W Polsce odnotowano jak na razie 47 przypadków zachorowań. Opiekunka kolonijna, która pracował w Hiszpanii to drugi przypadek świńskiej grypy na Lubelszczyźnie w lipcu. Tydzień wcześniej do szpitala trafiła 8-letnia dziewczynka, która wróciła z USA.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

    Najnowsze