Opieka paliatywna: według WHO Polska powinna mieć dwa razy więcej łóżek

Autor: gazetaprawna.pl/Rynek Zdrowia • • 12 kwietnia 2018 10:11

W ocenie WHO w Polsce jest zdecydowanie za mało łóżek w opiece paliatywnej. Efektem tego niedoboru są długie kolejki - na miejsce w hospicjum trzeba czekać nawet trzy miesiące.

Jeśli chodzi o liczbę lóżek w opiece palitywnej, daleko nam do zaleceń WHO Fot. Archiwum

W naszym kraju działa 115 hospicjów stacjonarnych posiadających 2260 łóżek, a ponadto 839 hospicjów domowych oraz 11 dziennych ośrodków opieki paliatywnej lub hospicyjnej. Dodatkowo zarejestrowanych jest 85 oddziałów medycyny paliatywnej z bazą 1444 łóżek oraz 326 poradni medycyny paliatywnej w opiece ambulatoryjnej - informuje Dziennik Gazeta Prawna.

Z danych Ministerstwa Zdrowia wynika, że w 2017 r. świadczeń w ramach opieki paliatywnej i hospicyjnej udzieliło 525 świadczeniodawców niemal 92 tys. pacjentom. W tej liczbie ponad 500 świadczeniodawców udzieliło świadczeń dla ponad 60 tys. pacjentów po 65 r.ż. W ciągu pięciu lat nastąpił wzrost liczby świadczeniodawców, pacjentów i wartości świadczeń.

Potrzeby są jednak znacznie większe. Liczba łóżek, która jest obecnie zalecana, to już nie 10, ale 12 na 100 tys. mieszkańców. Tymczasem w Polsce jest to 6,5 łóżka. W niektórych województwach jest jeszcze gorzej, niż wskazuje średnia krajowa, np. w Zachodniopomorskiem - 2,6 łóżka, a w Mazowieckiem - 4,7.

Obecnie zakończyły się konsultacje publiczne projektu rozporządzenia ministra zdrowia zmieniającego rozporządzenie z dnia 29 października 2013 r. ws. świadczeń gwarantowanych z zakresu opieki paliatywnej i hospicyjnej. Rozpoczęto analizę zgłoszonych propozycji i uwag.

Więcej: gazetaprawna.pl

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum