Opieka paliatywna potrzebuje zmian organizacyjnych i nowej taryfikacji świadczeń

Autor: Marzena Sygut/Rynek Zdrowia • • 23 listopada 2019 08:00

Medycyna paliatywna potrzebuje pilnych zmian organizacyjnych: zorganizowania sieci poradni medycyny paliatywnej połączonych z ośrodkami onkologicznymi, równego dostępu do terapii przeciwbólowych dla wszystkich chorych oraz nowej taryfikacji świadczeń - apelowali w piątek (22 listopada) eksperci podczas Forum Medycyny Paliatywnej.

Opieka paliatywna potrzebuje zmian organizacyjnych i nowej taryfikacji świadczeń
Głównymi beneficjentami opieki paliatywnej są pacjenci onkologiczni Fot. Archiwum

Jak przypomniała dr Aleksandra Ciałkowska-Rysz, prezes Polskiego Towarzystwa Medycyny Paliatywnej, głównymi beneficjentami opieki paliatywnej są pacjenci onkologiczni, którzy stanowią tu ponad 80 proc. wszystkich chorych. Zdaniem ekspertki pacjent z chorobą nowotworową powinien być w ten sposób zaopiekowany w każdej sytuacji, w której tego wymaga ze względu na objawy. Nie powinno być przy tym istotnie na jakim etapie choroby nowotworowej się znajduje.

- Najczęstszym objawem będącym powodem objęcia chorego opieką paliatywną jest ból. Terapię przeciwbólową może wdrożyć onkolog, ale może on też skierować pacjenta do opieki paliatywnej. To drugie rozwiązanie jest korzystne w przypadku, gdy leczenie jest trudne do ustawienia - podkreśliła dr Ciałkowska-Rysz.

Jak wyjaśniła, lekarz zatrudniony w jednostce opieki paliatywnej kwalifikuje pacjentów w zależności od stanu zdrowia do określonych form opieki: ambulatoryjnej, domowej lub stacjonarnej, które prowadzone są na oddziałach medycyny paliatywnej lub w hospicjach stacjonarnych. Dla wielu pacjentów będących w trakcie leczenia onkologicznego wystarcza zazwyczaj opieka ambulatoryjna świadczona przez poradnię medycyny paliatywnej.

Wczesna opieka przynosi korzyści

Dr  Ciałkowska-Rysz wskazywała, że wczesne włączenie pacjenta do systemu opieki paliatywnej przynosi same korzyści, zarówno choremu, jak i systemowi ochrony zdrowia. Ekspertka powołała się na przedstawione w 2017 r. wyniki badania przeprowadzonego na Uniwersytecie Kalifornijskim w San Diego, w którym udział wzięli pacjenci z zaawansowaną chorobą nowotworową.

- W badaniu tym porównano koszty całkowite leczenia pacjentów, którzy pozostawali jedynie pod opieką onkologiczną, z kosztami poniesionymi na rzecz chorych leczonych onkologicznie i objętych jednoczasowo opieką paliatywną. Okazało się, że koszt opieki trwającej 120 dni był w przypadku chorych równolegle leczonych onkologicznie i paliatywnie o 28 proc. niższy niż koszt opieki nad pacjentami bez opieki paliatywnej. Co więcej, im wcześniej pacjent był włączony do opieki paliatywnej, tym niższy był koszt dla systemu - podkreśliła dr Ciałkowska-Rysz. 

Prof. Maciej Krzakowski, konsultant krajowy w dziedzinie onkologii klinicznej zwrócił natomiast uwagę, że objęcie pacjenta onkologicznego jak najwcześniej opieką paliatywną ma także znaczący wpływ na wyniki leczenia onkologicznego.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum