Opieka koordynowana. "Milowy krok w reformie POZ stał się faktem"

Autor: oprac. KK • Źródło: PAP22 października 2022 23:32

Milowy krok w reformie podstawowej opieki zdrowotnej stał się faktem – ocenił w sobotę minister zdrowia Adam Niedzielski, nawiązując do podpisania pierwszej umowy na świadczenie usług opieki koordynowanej w POZ.

Opieka koordynowana. "Milowy krok w reformie POZ stał się faktem"
Milowy krok w reformie podstawowej opieki zdrowotnej stał się faktem - ocenia minister zdrowia Adam Niedzielski. Fot. Adobestock
  • W Katowicach podpisano w piątek pierwszą w Polsce umowę nanopiekę koordynowaną w POZ
  • Leczenie w modelu opieki koordynowanej będzie oparte na Indywidualnym Planie Opieki Medycznej
  • - Milowy krok w reformie podstawowej opieki zdrowotnej od wczoraj stał się faktem - napisał w sobotę na Twitterze szef MZ

Szerszy wachlarz możliwości diagnostycznych

Resort zdrowia podnosi, że opieka koordynowana to szerszy wachlarz możliwości diagnostycznych i leczenia najczęstszych chorób przewlekłych u swojego lekarza rodzinnego. Lekarz POZ będzie mógł zlecić pacjentom badania (w sytuacjach medycznie uzasadnionych), które do tej pory były zarezerwowane dla lekarza specjalisty.

Narodowy Fundusz Zdrowia wyjaśnia, że leczenie będzie oparte na indywidualnym planie (Indywidualnym Planie Opieki Medycznej) i ma uwzględniać nie tylko wykonywanie badań, ale także konsultacje między lekarzem POZ a lekarzem specjalistą i dodatkowe konsultacje np. z dietetykiem.

Opieka koordynowana - jak ma wyglądać?

Koordynacja opieki nad pacjentem dotyczy schorzeń z zakresu kardiologii, diabetologii, chorób płuc i endokrynologii, bo to na nie - jak uzasadnia MZ - najczęściej chorują Polacy.

W przypadku pacjentów, u których zdiagnozowano choroby z tych zakresów, lekarz POZ przeprowadza poradę kompleksową, na której ustala indywidualny plan leczenia.

Wprowadzenie opieki koordynowanej w POZ wiąże się z poszerzeniem listy badań diagnostycznych, które może zlecić lekarz rodzinny. Chodzi m.in. o: pakiet badań tarczycowych: antyTPO, antyTSHR, antyTG; EKG wysiłkowe; Holter EKG (24, 48, 72 godz.); USG Doppler naczyń kończyn dolnych oraz ECHO serca. Do tej pory na te badania kierował lekarz specjalista.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum