Operacyjne leczenie stenoz i złamań kręgosłupa możliwe u coraz starszych pacjentów

Autor: PW/Rynek Zdrowia • • 03 lutego 2019 14:57

Przed szansą leczenie stenoz i złamań zwyrodnieniowych kręgosłupa stają coraz starsi pacjenci, gdyż przesuwa się wiekowa granica wysokiego ryzyka takich interwencji - mówi nam dr Marek Paściak, kierownik oddziału IV urazowo-ortopedycznego w Wojewódzkim Szpitalu Chirurgii Urazowej w Piekarach Śląskich.

Operacyjne leczenie stenoz i złamań kręgosłupa możliwe u coraz starszych pacjentów
Dr Marek Paściak, kierownik oddziału IV urazowo-ortopedycznego w Wojewódzkim Szpitalu Chirurgii Urazowej w Piekarach Śląskich. Fot. PTWP/Michał Oleksy.

Coraz więcej osób dożywa wieku podeszłego, w takiej kondycji zdrowotnej, która pozwala na podjęcie leczenia operacyjnego zwyrodnieniowych zmian kręgosłupa, jakich nabywamy z wiekiem na skutek przeciążeń.

- Gdy zaczynałem pracę przed 30 laty, osób w wieku podeszłym z takimi zmianami operacyjnie się praktycznie nie leczyło, ze względu na za duże ryzyko. To ryzyko oczywiście istnieje nadal, ale nie jest tak drastycznie wysokie jak kiedyś - tłumaczy dr Marek Paściak.

Leczenie operacyjne możliwe jest w stenozach, tam gdzie dochodzi do zwężenia kanału kręgowego na skutek zwyrodnienia i ucisku na nerwy. Chorzy nie mogą normalnie funkcjonować, mają ograniczony zakres chodzenia, pojawia się u nich osłabienie siły w nogach.

- Podjęcie leczenia u wielu z tych chorych we wczesnej fazie, może de facto wydłużyć życie, gdyż zapobiega ograniczeniom ruchowym, które prowadzą do przyspieszonej degeneracji całego organizmu. Zatem leczenie operacyjne zmian zwyrodnieniowych kręgosłupa ma  wpływ na jakość życia i długość przeżycia - zaznacza kierownik oddziału IV urazowo-ortopedycznego w Wojewódzkim Szpitalu Chirurgii Urazowej w Piekarach Śląskich.

Możliwości wykorzystania nowych technik operacyjnych w leczeniu chorych ze zmianami zwyrodnieniowymi kręgosłupa będą tematem dyskusji podczas jednej z sesji w trakcie IV Kongresu Wyzwań Zdrowotnych (Health Challenges Congress - HCC), który w dniach 7-8 marca 2019 r. odbędzie się w Katowicach.

Jak podkreśla dr Marek Paściak, drugą grupą starszych pacjentów, którym chirurdzy ortopedzi są w stanie pomóc, są pacjenci ze złamaniami osteoporotycznymi kręgosłupa. - Tu pojawiły się nowe małoinwazyjne techniki leczenia, które dają spektakularne efekty.

Ze względu na rozwój technik inwazyjnych obejmujących operacyjne leczenie kręgosłupa dąży się obecnie do utworzenia nowej specjalności, czyli chirurgii kręgosłupa.

Wypowiedź zarejestrowana 10 stycznia br. podczas drugiego spotkania Rady Naukowej IV Kongresu Wyzwań Zdrowotnych (Health Challenges Congress - HCC, Katowice, 7-8 marca 2019 roku).

Program Kongresu i rejestracja: www.hccongress.pl

 

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum