Onkologiczne szkolenie lekarzy podstawowej opieki zdrowotnej będzie tańsze

Autor: Anna Kaczmarek/Rynek Zdrowia • • 18 sierpnia 2009 06:13

Ministerstwo Zdrowia w konkursie wyłoniło wykonawcę szkoleń onkologicznych dla lekarzy pierwszego kontaktu w ramach Narodowego Programu Zwalczania Chorób Nowotworowych. W tym roku szkolenia poprowadzi Szpital Uniwersytecki w Krakowie.

Onkologiczne szkolenie lekarzy podstawowej opieki zdrowotnej będzie tańsze
Wiedza onkologiczna wyniesiona ze studiów przez lekarzy POZ ma być pogłębiana w ramach szkoleń prowadzonych przez specjalistów w tej dziedzinie medycynyFot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Jak podaje resort, szkolenia będą tańsze niż te organizowane w poprzednich latach. - Określony przez oferenta łączny koszt organizacji i prowadzenia szkoleń wynosi 62 900 zł, z czego koszt przeszkolenia jednego uczestnika szkolenia wynosi blisko 210 zł - informuje portal rynekzdrowia.pl Aleksandra Smolińska, naczelnik wydziału prasy i monitoringu mediów w resorcie zdrowia.

Przypomnijmy, że w lutym tego roku opinię społeczną zbulwersowała wiadomość o wysokości zarobków znanych onkologów z Centrum Onkologii w Warszawie, którzy przeprowadzali szkolenia lekarzy rodzinnych.

Podano m.in., że dr Janusz Meder, prezes Polskiej Unii Onkologii, przez trzy lata zarobił 619 tys. zł za prowadzenie wykładów, a w sumie na opłacenie wykładowców wydano w tym okresie 2 mln zł.

Okazało się jednak, że takie stawki za szkolenie co roku akceptowało Ministerstwo Zdrowia. Lekarze tłumaczyli, że nie wzięli nawet złotówki więcej niż zaakceptował resort. Z ich wyliczeń wynika, że szkolenie jednego lekarza rodzinnego kosztowało ok. 320 zł.

Teraz ma być taniej
– Określony przez oferenta w planie finansowo-rzeczowym łączny koszt organizacji i prowadzenia szkoleń wynosi 62 900 zł, z czego koszt przeszkolenia 1 uczestnika szkolenia wynosi blisko 210 zł – informuje portal rynekzdrowia.pl Aleksandra Smolińska.

Niestety, liczba lekarzy, którzy mają być w tym roku przeszkoleni nie jest imponująca. Jak podaje Aleksandra Smolińska ma być ich 300, a szkolenia rozpoczną się we wrześniu. Placówka szkoląca nie będzie raczej, tak jak to bywało w latach poprzednich wydawać pieniędzy na rekrutacje lekarzy. Ma zamiar przeprowadzać ją m.in. przez stronę internetową NFZ.

Jak informował nas wcześniej resort zdrowia na realizację szkoleń lekarzy rodzinnych w ramach Narodowego Programu Zwalczania Chorób Nowotworowych na rok 2009 przeznaczony był milion złotych. Zmieniono też procedurę wyłaniania podmiotu szkolącego. Odbyła się ona w drodze procedury konkursowej, organizowanej zgodnie z obowiązującym zarządzeniem ministra zdrowia w sprawie prowadzenia prac nad opracowaniem i realizacją zadań stanowiących elementy Narodowego Programu Zwalczania Chorób Nowotworowych.

A po 2015 – zdrowiej
Przedmiotem konkursu był także wybór programu szkoleniowego spośród propozycji opracowanych przez oferentów. Konkurs przygotowywany był już na początku roku.

Elementem oceny oferty było zarówno przygotowanie oferenta do prowadzenia szkolenia, jak i koszt szkolenia, z wyszczególnioną stawką wynagrodzenia dla indywidualnego wykładowcy oraz liczbą wykładów przypadającą na jednego wykładowcę. Niestety resort nie podaje dokładnych stawek jakie będą obowiązywały w tegorocznych szkoleniach.

Narodowy Program Zwalczania Chorób Nowotworowych będzie realizowany do 2015 r. Jego główny cel to ok. 40 proc. wyzdrowień wśród mężczyzn i 50 proc. kobiet. W budżecie na 2009 r. na jego realizację zaplanowano 250 mln zł. Środki te będą przeznaczone m.in. na: ograniczenie liczby zachorowań na nowotwory złośliwe, będące następstwem palenia tytoniu i niewłaściwego żywienia; profilaktykę wczesnego wykrywania raka szyjki macicy, piersi i jelita grubego; opiekę nad rodzinami wysokiego ryzyka oraz zakup aparatury diagnostycznej do wczesnego wykrywania nowotworów.

Nie tylko szkolenia
Ponadto, fundusze mają być przeznaczone na utworzenie w Polsce systemu radioterapii onkologicznej i budowę sieci ośrodków tomografii pozytonowej; szkolenia onkologiczne dla lekarzy rodzinnych i podstawowej opieki zdrowotnej; poprawę standardów leczenia operacyjnego raka płuca; poprawę jakości diagnostyki i leczenia nowotworów u dzieci; doskonalenie diagnostyki białaczek ostrych u dorosłych; wykrywanie i rozpoznawanie chłoniaków złośliwych oraz rozwój opieki paliatywnej w onkologii.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum