Onkologia: rosną wydatki na leczenie, rośnie liczba chorych

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 07 kwietnia 2011 18:11

Od kilku lat rosną w Polsce wydatki na leczenie onkologiczne, ale nadal udaje się nam wyleczyć znacznie mniej chorych na raka, niż w większości krajów europejskich - przyznali eksperci na konferencji w Warszawie przed III Kongresem Współczesnej Onkologii.

Onkologia: rosną wydatki na leczenie, rośnie liczba chorych

Prof. Cezary Szczylik z Wojskowego Instytutu Medycznego w Warszawie powiedział, że pod względem środków przeznaczanych na onkologię w przeliczeniu na jednego mieszkańca jesteśmy na przedostatnim miejscu w Europie. Tymczasem liczba chorych na raka w naszym kraju stale rośnie.

– W Polsce żyje już 500 tys. osób z chorobą nowotworową, a liczba chorych, u których co roku wykrywa się raka, zwiększyła się do 168 tys. – podkreślił prof. Szczylik.

Adam Fronczak, wiceminister zdrowia, tłumaczył, że podejmowanych jest wiele działań, żeby poprawić stan polskiej onkologii, coraz więcej pieniędzy przeznacza się na leki. Jak informował w latach 2005-2010 środki, jakie przeznaczono na chemioterapię i tzw. chemioterapię niestandardową zwiększyły się sześcikrtotnie z 200 mln zł do 1,2 mld zł. Jednocześnie dwukrotnie, z 250 mln do 500 mln zł, zwiększyły się nakłady na programy terapeutyczne.

– W tym roku realizowanych jest w onkologii 9 takich programów. Obejmują one leczenie m.in. raka nerki, przewlekłej białaczki szpikowej, szpiczaka mnogiego, a także płaskonabłonkowego raka głowy i szyi, jelita grubego oraz płuca – mówił Adam Fronczak.

Minister przyznał, że do onkologów nadal ustawiają się długie kolejki, choć liczba lekarzy tej specjalności w ostatnich 5 latach zwiększyła się o 30 proc. Z danych MZ wynika, że w całym kraju jest obecnie 511 onkologów, a liczba wszystkich specjalistów, zajmujących się leczeniem chorych na raka wzrosła do 1900.

Jak informował minister wprowadzono programy przesiewowe wczesnego wykrywania nowotworów raka jelita grubego, piersi oraz szyjki macicy u kobiet, co poprawiło skuteczność leczenia. Przez 9 lat badaniom kolonoskopii poddano ponad 200 tys. osób.

– W efekcie skuteczność leczenia raka jelita grubego w tym okresie zwiększyła się prawie dwukrotnie  z 26 proc. do 46 proc. – stwierdził Adam Fronczak.

Dodał, że w latach 2005-2008 o 5 proc. zwiększyła się liczba wykrywanych co roku nowych przypadków raka. Niestety odsetek zgonów z powodu nowotworów złośliwych wzrósł w tym czasie o 3 proc.

Eksperci nie byli przekonani tymi danymi. Prof. Cezary Szczylik argumentował, że lekarzy obowiązują przyjęte na świecie standardy leczenia i chorzy powinni być leczeni tym, co jest powszechnie rekomendowane.

– W onkologii mamy jeszcze wiele do nadrobienia nawet wobec naszych sąsiadów, np. Czech – oświadczył prof. Andrzej Deptała z Centralnego Szpitala Klinicznego MSWiA w Warszawie.

Jacek Gugulski, prezes Polskiej Koalicji Organizacji Pacjentów Onkologicznych, przekonywał, że efekty leczenia zależą nie tylko od nakładów i standardów, ale także od współpracy między pacjentem i lekarzem. Jego zdaniem wielu onkologów nie wie jak rozmawiać z chorym i jego rodziną, nie docenia też roli jaką mogą oni spełnić w długiej i trudnej terapii.

– Domagamy się obecności przedstawiciela Koalicji w roli obserwatora w na posiedzeniach Rady przy Narodowym Programie Zwalczania Chorób Nowotworowych – postulował Jacek Gugulski. Według niego Koalicja powinna mieć też możliwość odbywania regularnych spotkań z przedstawicielami resortu zdrowia oraz uczestniczenia w posiedzeniach sejmowej komisji zdrowia dotyczących onkologii.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum