Onkolog: nie należy ukrywać przed dzieckiem, że jest chore

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 14 czerwca 2011 18:19

Dzieci chore na raka powinny wiedzieć, że chorują. Oszukiwane dziecko traci zaufanie do dorosłych, a wtedy leczenie jest trudniejsze - uważa ordynator onkologicznego oddziału szpitala dziecięcego w Kielcach dr Grażyna Karolczyk.

Onkolog: nie należy ukrywać przed dzieckiem, że jest chore
Karolczyk i psycholog z oddziału onkologicznego w SP Dziecięcym Szpitalu Klinicznym w Warszawie Marta Rusek spotkały się we wtorek (14 czerwca) z rodzicami pacjentów oddziału hematologiczno-onkologicznego Wojewódzkiego Specjalistycznego Szpitala Dziecięcego w Kielcach.

Karolczak mówiła, że przez wiele lat obserwacji na oddziale zauważyła, że oszukiwane dziecko traci zaufanie do dorosłych i leczenie jest wtedy o wiele trudniejsze. Wyjaśniła, że bardziej się boi, bo myśli, że skoro dorośli ukrywają przed nim chorobę, to znaczy, że jest z nim źle. Zaznaczyła jednak, że wiedza o chorobie musi być uzależniona od wieku dziecka.

Psycholog Marta Rusek zaznaczyła, że bardzo często rodzice boją się powiedzieć dziecku o chorobie. Według niej dziecko musi wiedzieć, dlaczego jest w szpitalu i przechodzi - często nieprzyjemne - zabiegi, dlaczego po leczeniu gorzej się czuje. Trzeba je uprzedzić, że straci włosy, ale po leczeniu one mu odrosną. Dzieci, które o tym wiedzą, lepiej znoszą ten okres - dodała.

Psychologowie i lekarze starają się słuchać pytań dzieci i tłumaczyć im - stosownie do wieku - na czym polega choroba. W przypadku małych dzieci pomocne są książeczki. Nastolatkowie często na początku nie chcą wiedzieć, ale potem w trakcie pobytu w szpitalu zadają pytania. Sam fakt wypowiedzenia pytań obniża lęk.

Zdaniem Rusek istotne jest, by rodzic chorego dziecka miał osobę, przy której może się wypłakać czy wykrzyczeć - krewnego, przyjaciółkę, psychologa czy duchownego. Na wieść o chorobie pojawia się przerażenie i niedowierzanie, ale także złość i poczucie niesprawiedliwości.

Psycholog podkreśliła, że przebywanie z dzieckiem w szpitalu, przez długi czas i w stresującej sytuacji jest niezwykle wyczerpujące. Ważne jest więc, żeby wyjść czasem ze szpitala chociaż do parku, albo żeby pójść ze zdrowym dzieckiem do kina. Rusek przekonywała też rodziców, by rozmawiali ze zdrowymi dziećmi, które często czują się zapomniane. Trzeba im wyjaśniać, dlaczego zmieniło się życie całej rodziny.

Ordynator podkreśliła, że choroby nowotworowe u dzieci są w około 80 procentach wyleczalne. Zaznaczyła, że standardy leczenia w Polsce są takie same jak w całej Europie.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum