Onkolog apeluje do mężczyzn: zdejmijcie laptopy z kolan

Autor: Gazeta Wyborcza/Rynek Zdrowia • • 17 listopada 2018 08:40

Dr Marek Szwiec, szef oddziału onkologii Szpitala Uniwersyteckiego w Zielonej Górze namawia do badania się. Zwraca uwagę, że większość nowotworów rozwija się po 65. roku życia, a z rakiem jąder jest inaczej. Często chorują mężczyźni w wieku 15-35 lat.

Onkolog apeluje do mężczyzn: zdejmijcie laptopy z kolan
Udowodniono, że jąder nie można przegrzewać. Wysoka temperatura zwiększa ryzyko zachorowań. Dlatego panowie nie trzymajcie laptopa na kolanach - mówi dr Marek Szwiec. Fot. PTWP

W rozmowie z Gazetą Wyborczą onkolog zwraca uwagę, że to często mężczyźni przed ojcostwem. Jeśli rak jest wcześnie wykryty, rokowanie jest dobre. Czasami leczenie kończy się na zabiegu wycięcia guza, nie trzeba podawać chemioterapii - mówi dr Marek Szwiec.

Wskazuje, że pierwsze samobadanie jąder należy rozpocząć najpóźniej w wieku 20 lat. Zaniepokoić powinna każda wyczuwalna grudka, guzek, zgrubienie. Należy wtedy zgłosić się do urologa. Choć nie musi to oznaczać od razu nowotworu. W jądrze mogą być różne rzeczy: żylaki powrózka nasiennego, torbiele czy wodniaki.

Onkolog podkreśla, że nowotwory jądra nie rozwijają się 10 czy 15 lat. Mają szybki potencjał podziałowy komórek. Niektóre tworzą się w ciągu kilku miesięcy.

Więcej: www.zielonagora.wyborcza.pl

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum