Onkolodzy wyłonią gminę najbardziej angażującą się w profilaktykę

Autor: PUO/Rynek Zdrowia • • 23 listopada 2009 14:00

Polska Unia Onkologii organizuje konkurs "Zdrowa Gmina" promujący propagowanie badań profilaktycznych chorób nowotworowych.

Onkolodzy wyłonią gminę najbardziej angażującą się w profilaktykę

Rocznie w Polsce 14 000 kobiet dowiaduje się, że ma raka piersi - 5000 z nich umiera, podobnie 50 proc. umiera z 3500 chorujących na raka szyjki macicy. Na raka jelita grubego zachorowuje ponad 14000 Polaków – a odnotowuje się ponad 9 000 zgonów. Część z tych osób nigdy nie zgłosiła się na badania przesiewowe, albo zrobiła to zbyt późno. By zmienić te statystyki Polska Unia Onkologii organizuje konkurs Zdrowa Gmina.

Celem konkursu jest zwiększenie liczby osób zgłaszających się na badania profilaktyczne ukierunkowane na wczesne wykrywanie chorób nowotworowych – organizowane przez Narodowy Fundusz Zdrowia (NFZ) i Narodowy Program Zwalczania Chorób Nowotworowych (NPZChN) na terenie województwa mazowieckiego.

Konkurs Zdrowa Gmina skierowany jest do przedstawicieli władz samorządowych województwa mazowieckiego. Zadaniem gmin w pierwszym etapie jest przeprowadzenie działań propagujących prewencję chorób nowotworowych, takich jak: rak piersi, rak szyjki macicy i rak jelita grubego, tak, aby zmobilizować jak największą liczbę mieszkańców do wykonania badań skryningowych.

Od 1 stycznia do 30 kwietnia 2010 r. analizie podlegać będą statystyki udziału w badaniach przesiewowych. Gminy, które odnotują największy wzrost procentowy przejdą do drugiego etapu. Następnie ich zadaniem będzie przygotowanie opisów projektów działań promujących profilaktykę nowotworową z wykorzystaniem nagrody głównej, tj. 100 tys. zł. Z nadesłanych zgłoszeń Jury wyłoni dziesięciu laureatów, spośród których tytuł „Zdrowej Gminy”otrzymają trzy najlepsze.

Nagrodą w konkursie Zdrowa Gmina są czeki o łącznej wartości 175 000 zł.
Za pierwsze miejsce gmina otrzyma 100 tys. zł; za drugie - 50 tys., a za trzecie – 25 tys. zł.

Konkurs Zdrowa Gmina jest pilotażowo przeprowadzany na Mazowszu. W kolejnych latach planowane jest rozszerzenie konkursu na inne województwa i całą Polskę.

Patronat honorowy nad konkursem objęli:
• Maria Kaczyńska,
• wojewoda mazowiecki Jacek Kozłowski,
• marszałek województwa mazowieckiego Adam Struzik.

Do 15 grudnia wszystkie gminy z województwa mazowieckiego będą mogły zgłaszać się do udziału w konkursie Zdrowa Gmina. Więcej informacji na ten temat na stronie: www.konkurszdrowagmina.pl oraz pod adresem email: konkurs@konkurszdrowagmina.pl lub pod numerem telefonu: 22 898 28 63.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum