Omikron w Europie. Rekordy zakażeń we Włoszech i Francji, rekordy zgonów w Wielkiej Brytanii

Autor: oprac. IB • Źródło: PAP09 stycznia 2022 08:31

W ciągu ostatniej doby we Włoszech odnotowano blisko 200 tys. nowych zakażeń koronawirusem, we Francji - ponad 300 tys. W Wielkiej Brytanii niepokój budzi rosnąca ponownie liczba zgonów.

Sytuacja z powodu wariantu omikron jest coraz trudniejsza w wielu krajach Fot. Shutterstock
 • Około 197 tys. nowych zakażeń koronawirusem stwierdzono w ciągu minionej doby we Włoszech - 16 proc. z 1,2 miliona testów wykonanych jednego dnia dało wynik pozytywny
 • We Francji trzeci dzień z rzędu dobowa liczba nowych zakażeń koronawirusem przekroczyła 300 tys.
 • W Wielkiej Brytanii poinformowano o 146,4 tys. zakażeń wykrytych w ciągu ostatniej doby
 • W ciągu ostatniej doby stwierdzono tam ponadto 313 zgonów z powodu Covid-19. W ten sposób łączna liczba ofiar śmiertelnych przekroczyła 150 tysięcy
 • Wraz ze szczepieniami przyrost liczby zgonów spowolnił, ale obecnie razem z rosnącą liczbą zakażeń wariantem omikron ponownie przyspiesza

Około 197 tys. nowych zakażeń koronawirusem stwierdzono w ciągu minionej doby we Włoszech - 16 proc. z 1,2 miliona testów wykonanych jednego dnia dało wynik pozytywny. Zmarły 184 osoby z Covid-19 - poinformowało w sobotę tamtejsze ministerstwo zdrowia. Szczytu zakażeń eksperci spodziewają się w drugiej połowie stycznia.

Włoski Instytut Służby Zdrowia podał, że na oddziałach intensywnej terapii przebywa obecnie ponad 25 razy więcej osób niezaszczepionych niż pacjentów po trzech dawkach preparatu.

Francja. Kolejny dzień z liczbą ponad 300 tys. zakażeń

We Francji dobowa liczba nowych zakażeń koronawirusem już trzeci dzień z rzędu przekracza 300 tys. - podała w sobotę wieczorem Agencja Zdrowia Publicznego (SPF).

W kraju, jak alarmują służby medyczne, utrzymuje się silna presja na szpitale.  SPF poinformowała, że hospitalizowanych jest 21 721 osób z rozpoznaniem Covid-19, co oznacza wzrost o 1 485 od piątku. Na oddziałach intensywnej terapii leczonych jest 3 821 pacjentów covidowych.

W całym kraju przeciwko paszportom sanitarnym oraz słowom prezydenta Emmanuela Macrona, że niezaszczepieni to „nieobywatele”, demonstrowało w sobotę ponad 105 tys. osób.

Wielka Brytania. Ponad 14 mln infekcji i 150 tys. zgonów

Z kolei w Wielkiej Brytanii poinformowano o 146,4 tys. zakażeń wykrytych w ciągu ostatniej doby. To najniższa liczba od 11 dni, ale łączny bilans minionych siedmiu dni - 1,23 mln - jest o ponad 10 proc. wyższy niż był w poprzednich siedmiu. Od początku pandemii w Wielkiej Brytanii stwierdzono już 14,33 mln infekcji koronawirusem, co jest czwartą najwyższą liczbą na świecie.

W ciągu ostatniej doby stwierdzono tam ponadto 313 zgonów z powodu Covid-19. W ten sposób łączna liczba ofiar śmiertelnych przekroczyła 150 tysięcy.

To trzeci przypadek od początku marca 2021 r., by dobowa liczba zgonów była wyższa niż 300, przy czym wszystkie one miały miejsce w ciągu ostatnich 10 dni.

Bilans zgonów. Wielka Brytania siódma na świecie

Wielka Brytania z bilansem wynoszącym 150 057 zgonów zajmuje siódme miejsce na świecie - wyższą ich liczbę stwierdzono jedynie w:

 1. USA,
 2. Brazylii,
 3. Indiach,
 4. Rosji,
 5. Meksyku
 6. i Peru.

W stosunku do liczby mieszkańców kraj  znajduje się na 30. miejscu.

Przyrost zgonów spowolnił. Omikron znów go przyspiesza

Pierwszy zgon z powodu Covid-19 w Wielkiej Brytanii stwierdzono 6 marca 2020 r., poziom tysiąca ofiar śmiertelnych przekroczony został już trzy tygodnie później, a po kolejnych dwóch tygodniach było to już ponad 10 tys. W pierwszej połowie listopada 2020 r. łączny bilans ofiar śmiertelnych przewyższył 50 tys., zaś pod koniec stycznia 2021 r. - 100 tys.

Jednak wraz ze szczepieniami, które rozpoczęły się w grudniu 2020 r., przyrost ofiar śmiertelnych znacznie spowolnił i od marca ubiegłego roku nie zdarzyło się, by średnia dobowa liczba zgonów z siedmiu kolejnych dni przekroczyła 200.

Tym niemniej wariant Omikron, który odpowiada za obecny gwałtowny wzrost liczby zakażeń, zaczyna się przekładać na wyższe statystyki zgonów. W ciągu ostatnich siedmiu dni stwierdzono ich 1 271, co jest wzrostem o 38 proc. w stosunku do siedmiu poprzednich.
 

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum