RZ/Rynek Zdrowia | 13-02-2015 15:13

Olsztyn: zastosują nowoczesną metodę operowania skoliozy

Lepsza korekcja skoliozy i większa stabilność kręgosłupa po zabiegu - to korzyści, jakie ma odnieść 15-letnia pacjentka spod Pisza, która będzie operowana z użyciem najnowocześniejszych narzędzi w najbliższy poniedziałek (16 lutego) w Wojewódzkim Specjalistycznym Szpitalu Dziecięcym w Olsztynie.

Zastosowanie nowoczesnych narzędzi pozwoli na przeprowadzenie jeszcze bezpieczniejszej i efektywniejszej operacji skoliozy, niż te, które wykonywano do tej pory.

- To będzie najnowszy sposób klasycznej stabilizacji skoliozy przy użyciu instrumentarium najnowszej generacji - zapowiada dr Robert Budkiewicz, ortopeda-traumatolog ze Szpitala Dziecięcego w Olsztynie, który będzie wykonywał zabieg.

- Jako pierwsi na Warmii i Mazurach i prawdopodobnie pierwsi w Polsce wykorzystamy podczas operacji skoliozy tak nowoczesne instrumentarium, czyli specjalistyczne śruby, pręty i manipulatory do wykonywania korekcji - dodaje.

- Ich zastosowanie daje możliwość uzyskania lepszej korekcji, większej stabilności kręgosłupa po zabiegu, pewniejszego utrzymania korekcji, a także zredukowania zakresu usztywnienia - wylicza specjalista.

Podczas operacji będzie wykorzystany również nowy sposób tamowania krwawienia. Tradycyjna metoda mogła spowodować rozległą martwicę tkanek, gdyż wykorzystywała wysokie temperatury. Podczas poniedziałkowej operacji naczynia krwionośne będą zamykane w niższej temperaturze, co będzie bezpieczniejsze dla pacjenta, bo znacznie ograniczy krwawienie.

W grudniu ubiegłego roku zespół lekarzy pod kierunkiem dr. Roberta Budkiewicza wykonał w WSSD nowatorską w skali kraju operację kręgosłupa u 16-letniej tenisistki stołowej z Lidzbarka Warmińskiego.

Doktor Budkiewicz zaznacza, że optymalny czas na operację skrzywionego kręgosłupa to 13.-16. rok życia, bo wtedy kręgosłup jest jeszcze w miarę elastyczny, ale jednocześnie dziecko jest już na tyle duże, że zamykając wzrost kręgosłupa nie powoduje się istotnego ograniczenia wzrostu dziecka.