Olsztyn: zakończyły się operacje wszczepienia stymulatorów chorym w śpiączce

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 18 maja 2016 19:43

W olsztyńskim szpitalu klinicznym zakończyła się ostatnia z serii operacji wszczepienia stymulatora pacjentom w śpiączce. Jako ostatni operowany był Adrian z Giżycka, który w śpiączce jest od 2,5 roku.

Operacje wszczepiania stymulatorów osobom w śpiączce przeprowadzono dotąd tylko w Japonii Fot. Fotolia

W środę  (18 maja) operacje wszczepienia stymulatorów przeprowadzali pod okiem prof. Isao Morita dr Monika Barczewska i Łukasz Grabarczyk - oboje z zespołu prof. Wojciecha Maksymowicza. Jako pierwsza zoperowana została niespełna 20-letnia Sylwia spod Kielc, która zapadła w śpiączkę 2,5 roku temu, po tym, jak uległa wypadkowi komunikacyjnemu.

Przed godz. 14 rozpoczęła się operacja 24-letniego Adriana z Giżycka, który jest w śpiączce od 2,5 roku. Dr Barczewska poinformowała, że operacja Adriana zakończyła się przed godz. 17.

Wszyscy chorzy są już na salach, podawane są im leki przeciwbólowe.

W środę rano, przed rozpoczęciem operacji prof. Isao Morita odwiedził operowane we wtorek pacjentki: 22-letnią Olę i 24-letnią Agnieszkę. - Noc minęła spokojnie, nie ma żadnych komplikacji, wszystko jest w porządku - poinformował doktor Łukasz Grabarczyk.

Prof. Morita zapowiedział, że w czwartek ustawi pacjentom wszczepione stymulatory tak, by rozpoczęły wysyłanie impulsów elektrycznych do wszczepionych do rdzenia kręgowego elektrod. Obsługi stymulatorów nauczą się także rodziny chorych.

Operacje wszczepiania stymulatorów osobom w śpiączce przeprowadzono dotąd tylko w Japonii. Polegają one na otwarciu kanału kręgowego, a następnie wprowadzeniu elektrody nad oponę twardą rdzenia kręgowego. Do tej elektrody przepływa prąd ze stymulatora, który jest umieszczany na tułowiu pacjentów. Prąd ze stymulatora poprzez elektrodę ma efektywnie drażnić struktury pnia mózgu. Stymulator jest połączony z elektrodą przebiegającym pod skórą przewodem.

Stymulator co 15 minut wysyła "porcję prądu" do mózgu. Zwiększenie przepływu mózgowego i stymulacja mózgu ma w konsekwencji doprowadzić do nawiązania kontaktu z osobami, które dotąd były w stanie minimalnej świadomości.

Pierwsze efekty przeprowadzanych w Olsztynie operacji będą znane najwcześniej za miesiąc, kiedy  zostaną przeprowadzone badania m.in. przepływów mózgowych.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum