Gazeta Wyborcza/Rynek Zdrowia | 01-10-2014 09:09

Olsztyn: zakaz dla e-papierosów w miejskiej komunikacji

150 zł - to kara za palenie e-papierosów w autobusach komunikacji miejskiej w Olsztynie. To efekt uchwały miejskich radnych.

Elektroniczny papieros nie jest zaliczany do wyrobów tytoniowych. Palący je żyją w przekonaniu, że są mniej szkodliwe i pomagają rzucić papierosy tradycyjne, a przy okazji są tańsze. Wychodzą też z założenia, że można je palić wszędzie. Nie tylko na ulicy, ale także w lokalach, sklepach, a nawet na basenie czy w autobusie miejskim.

Spotkania niepalących z palącymi coraz częściej prowadziły do konfliktowych sytuacji. Życie pokazało, że najbardziej drażniący jest widok dymiącego się e-papierosa w ustach pasażera komunikacji miejskiej. 

W jaki sposób można egzekwować karę? Uwagę palącym może zwrócić kierowca i podobnie jak w innych przypadkach łamania zasad przewozów, wezwać służby porządkowe. Do wystawienia mandatów uprawnieni są również kontrolerzy biletów.

Olsztyn nie jest wyjątkiem w tej sprawie. Podobne zakazy obowiązują w autobusach i tramwajach w innych miastach, w tym w Poznaniu i Warszawie. W stolicy za jego złamanie można zapłacić nawet 500 zł mandatu.

Więcej:  www.gazeta.pl