Olsztyn: wysyp infekcji dróg oddechowych, szpital dziecięcy oblężony

Autor: Radio Olszytyn, KR/Rynek Zdrowia • • 06 marca 2013 11:22

Wojewódzki Specjalistyczny Szpital Dziecięcy w Olsztynie przeżywa oblężenie. Do lecznicy trafiają mali pacjenci z ostrym zapaleniem krtani, zapaleniem oskrzeli i płuc.

Olsztyn: wysyp infekcji dróg oddechowych, szpital dziecięcy oblężony
Jak podaje Radio Olsztyn, szpital dziecięcy w Olsztynie ograniczył możliwość odwiedzania dzieci. Przy pacjencie może przebywać tylko jeden rodzic. Powód: wzrost zachorowań na infekcje dróg oddechowych.

Do lecznicy trafiają dzieci, u których lekarze stwierdzają ostre zapalenie krtani, zapalenie oskrzeli, zapalenie płuc. Wojewódzki Specjalistyczny Szpital Dziecięcy w Olsztynie ograniczył z tego powodu liczbę planowanych przyjęć oraz przełożył część planowanych wizyt i zabiegów.

W rozmowie z portalem rynekzdrowia.pl Elżbieta Łabaj, rzecznik Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Olsztynie informuje, że sanepid nie odnotował wzrostu liczby zachorowań na grypę i schorzenia grypopodobne.

- Wręcz przeciwnie, z każdym tygodniem lekarze zgłaszają nam coraz mniej zachorowań. W tygodniu 23-28 lutego zgłosili 1781 zachorowań w całym województwie warimńsko-mazurskim, tydzień wcześniej 2340, podczas, gdy w tygodniu 8-15 stycznia było aż 5380 - najwięcej w tym roku - mówi Elżbieta Łabaj.

Wskazuje, że o tej porze roku występuje wzrost liczby zachorowań, ale nie jest to grypa, ani schorzenia grypopodobne, które podlegają zgłoszeniom do sanepidu.

- Zgodnie z ustawą o chorobach zakaźnych, pracownicy służby zdrowia nie mają obowiązku zgłaszania przeziębień, czy innych schorzeń, które nie znajdują się na liście chorób zakaźnych opracowanej przez Ministerstwo Zdrowia, sanepid nie dysponuje takimi danymi - wyjaśnia rzecznik WSSE w Olsztynie.
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum