×
Subskrybuj newsletter
rynekzdrowia.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole

Olsztyn: w RCKiK rusza pracownia badania zgodności szpiku

Autor: Gazeta Wyborcza/Rynek Zdrowia16 października 2013 09:41

Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Olsztynie ma już gotową pracownię genetyczną do badania krwi osób, które chcą uratować życie chorym na białaczkę. Jeśli wszystko przebiegnie zgodnie z planem, ośrodek zacznie działać w 2014 r. To ósma taka pracownia w kraju.

Olsztyn: w RCKiK rusza pracownia badania zgodności szpiku
Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022
Przeszczep szpiku kostnego jest często jedynym sposobem na wyleczenie osób cierpiących na choroby krwi. Aby jednak doszło do takiego zabiegu, konieczne są skomplikowane badania. Ich przeprowadzenie zapewni ośrodek stworzony w olsztyńskim RCKiK, które zgromadziło już cały potrzebny sprzęt, a obecnie czeka na pozwolenie Ministerstwa Zdrowia. Jego uzyskanie poprzedzi audyt, który powinien się zakończyć do końca roku - informuje Gazeta Wyborcza.

Placówka będzie mogła wykonać badania genetyczne, pozwalające określić dokładne parametry krwi. To z kolei umożliwi "dopasowanie" z chorą osobą potrzebującą czyjegoś szpiku.

Pracownia nawiąże również współpracę z Poltransplantem, podległą Ministerstwu Zdrowia jednostką, której zadaniem jest koordynowanie pobierania, przechowywania i przeszczepiania komórek, tkanek i narządów.

Więcej: olsztyn.gazeta.pl Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

    Najnowsze