Olsztyn: śledztwo ws. śmierci 3-latki; znowu za późno podjęto leczenie dziecka?

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 19 marca 2014 11:56

Prokuratura Olsztyn-Południe wszczęła śledztwo ws. śmierci 3-latki, która 16 marca zmarła na posocznicę w szpitalu dziecięcym. Sprawdza, czy na śmierć dziewczynki nie miało wpływu postępowanie lekarzy.

W środę (19 marca) w gdańskiej Akademii Medycznej odbędzie się sekcja zwłok dziewczynki zlecona przez olsztyńskich śledczych.

- W zabezpieczonej już dokumentacji medycznej jako przyczynę jej śmierci podano posocznicę - powiedział Mieczysław Orzechowski, rzecznik prasowy olsztyńskiej prokuratury okręgowej.

Trzylatka mieszkała w małej wsi Praslity, między Olsztynem a Dobrym Miastem. Jak mówił w poniedziałek prokuratorom jej ojciec, w sobotę od rana dziecko było ospałe, ok. godz. 13 dostało wysokiej - 40-41-stopniowej gorączki.

- Babcia dziecka zadzwoniła po karetkę, ale ta nie przyjechała. Zalecono robienie dziewczynce zimnych okładów. Kiedy te nie pomogły, ponownie wezwano karetkę, ale również nie przyjechała. Zalecono zawiezienie dziecka do lekarza w Dobrym Mieście - powiedział prokurator Orzechowski.

Lekarz w Dobrym Mieście miał stwierdzić wysoką gorączkę i skierował dziewczynkę do Wojewódzkiego Specjalistycznego Szpitala Dziecięcego w Olsztynie, ale lekarz w szpitalu odmówił przyjęcia jej na oddział, nie stwierdził gorączki, a jedynie infekcję wirusową. Dlatego dziewczynka wróciła do domu.

Jej stan znacznie pogorszył się wieczorem ok. godz. 21, wtedy rodzice ponownie przywieźli dziewczynkę do olsztyńskiego szpitala.

- Lekarz, który przyjmował dziecko do szpitala, rozpoznał posocznicę, ale już dyżurujący na oddziale wpisał, że przyjmuje dziecko z gorączką i wysypką – powiedział prokurator Orzechowski i dodał, że na tym oddziale dziecku wykonywano badania do godz. 3 nad ranem. Do tej pory na ciele Leny pojawiły się krwawe wybroczyny, a dziecko wybudzało się z płaczem.

Ok. godz. 5 rano na ustach dziecka pojawiła się krew, zaalarmowany przez rodziców personel medyczny rozpoczął skuteczną reanimację, ale po przeniesieniu dziecka na inny oddział akcja serca ponownie zanikła i o godz. 6.24 stwierdzono zgon.

Prokuratorzy zabezpieczyli już w szpitalu dokumentację medyczną związaną z leczeniem dziecka.

- Będziemy jeszcze zabezpieczać nagrania z rozmów dotyczących wzywania karetki - powiedział prokurator Orzechowski. Dodał, że śledztwo będzie się toczyć pod kątem wyjaśnienia, czy zobowiązany do opieki nad chorym dzieckiem personel medyczny swoimi nieprawidłowymi lub spóźnionymi działaniami diagnostycznymi i leczniczymi nie spowodował nieumyślnie śmierci dziewczynki.

Zdaniem prokuratora Orzechowskiego w sprawie prawdopodobnie zostaną powołani biegli, bo trzeba wyjaśnić m.in. rozbieżności w zapisach lekarzy szpitala dziecięcego: jeden rozpoznawał posocznicę, a inny chwilę później pisał jedynie, że przyjmuje dziecko z wysypką i gorączką.

Barbara Chwała, zastępca dyrektora ds. lecznictwa olsztyńskiego szpitala dziecięcego powiedziała, że szpital we własnym zakresie wyjaśnia zdarzenie. Dodała, że dziewczynkę na izbie przyjęć dwa razy badał ten sam lekarz.

- Dotychczasowe, wykonane u nas badania wykazały, że Lena była zakażona meningokokiem, te bakterie mają wiele szczepów, w tym bardzo zjadliwych - powiedziała Chwała. Dodała, że nie wiadomo jeszcze, jaki szczep miała zmarła dziewczynka.

Zwróciła uwagę, że posocznica miewa czasem bardzo ostry przebieg, zwany przez lekarzy piorunującym. Wówczas, jak przyznała lekarka, prawdopodobieństwo zgonu wynosi aż 90 proc.

- Lena miała właśnie tę piorunującą posocznicę, w której organizm nie reaguje na leki, świat nie zna jeszcze skutecznego sposobu leczenia tego przebiegu posocznicy - podkreśliła dr Chwała i powiedziała, że w tym roku w szpitalu dziecięcym uratowano dwoje dzieci chore na posocznicę.

W olsztyńskim szpitalu dziecięcym rocznie leczonych jest 25 tys. dzieci, od lat liczba zgonów wynosi ok. 30 rocznie.

Przypomnjmy, że podobny przypadek miał miejsce w lutym minionego roku, w Łodzi.

We wtorek (18 marca) skierniewicki sąd podtrzymał decyzję prokuratury o umorzeniu śledztwa ws. nieumyślnego spowodowania śmierci 2,5-letniej Dominiki. Trafiła ona do szpitala po 7 godzinach od pierwszego zgłoszenia na pogotowie, wcześniej przyjazdu odmówił lekarz nocnej pomocy medycznej. Czytaj: Łódzkie: umorzenie śledztwa ws. śmierci 2,5-latki - prawomocne

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum