Olsztyn: skomplikowana operacja z zastosowaniem wyciągu naczaszkowego

Autor: RRX/Rynek Zdrowia • • 22 maja 2012 11:39

Po udanej operacji 18-latki ze zdeformowaną twarzą specjaliści z Wojewódzkiego Specjalistycznego Szpitala Dziecięcego w Olsztynie planują przeprowadzenie w środę (23 maja) podobnej operacji, z tym że trudniejszej, gdyż pacjentem będzie 7-letni chłopiec cierpiący na zespół Crouzona z niedorozwojem twarzy.

Zabieg, który wykonany zostanie pod kierunkiem Krzysztofa Dowgierda, chirurga szczękowego, będzie bardziej skomplikowany -  podaje Agnieszka Deoniziak z biura szpitala ds. promocji.

Specjalista podkreśla, że operacja będzie trudniejsza niż ta, którą przeprowadzono przed miesiącem u 18-latki, bo chłopiec ma poważniejszą wadę. Przeszedł już operację w Centrum Zdrowia Dziecka w Warszawie. Jednak nadal ma trudności z oddychaniem i jedzeniem, dlatego konieczna jest kolejna, bardzo skomplikowana operacja. Ma potrwać 8 godzin.

Będzie to pierwszy zaawansowany zabieg z zastosowaniem wyciągu naczaszkowego przeprowadzony w regionie i jeden z pierwszych w Polsce.

18-letnia pacjentka, która miesiąc temu przeszła w Szpitalu Dziecięcym w Olsztynie podobną nowatorską operację twarzoczaszki z zastosowaniem wyciągu naczaszkowego, z dnia na dzień czuję się i wygląda coraz lepiej. Jest bardzo zadowolona z efektów operacji.

Operacja była konieczna, bo pacjentka miała zdeformowaną twarz i znaczny niedorozwój szczęki, co sprawiało, że niewyraźnie mówiła, miała problemy z oddychaniem i jedzeniem. Podczas operacji chirurg zamontował pacjentce na twarzy specjalny wyciąg, który wysunie jej twarz o dwa centymetry do przodu. 

 

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum