Olsztyn: rekordowe zainteresowanie oddawaniem szpiku kostnego

Autor: Anna Kaczmarek/Rynek Zdrowia • • 09 listopada 2009 13:30

W Olsztynie, mimo, że nie ma ośrodka, który przeprowadzałby badania dawców szpiku kostnego, jest wielu chętnych, którzy chcą pomóc ciężko chorym. W ostatniej akcji Stowarzyszenia Jestem Pomagam Wspieram rejestrującej potencjalnych dawców został pobity rekord - zarejestrowało się 570 osób.

Akcje w Olsztynie przeprowadzane są dzięki mobilnym urządzeniom do badania potencjalnych dawców udostępnianych przez Fundację Przeciw Leukemii.

Taki sukces Olsztyna to zdaniem Ewy Cichockiej, szefowej Stowarzyszenia, efekt dużej wiedzy mieszkańców dotyczącej przeszczepów szpiku kostnego.

– Prowadzimy akcje przybliżające temat przeszczepów szpiku. Dodatkowo Olsztyn to duży ośrodek studencki, a większość zgłaszających się to właśnie studenci – mówi portalowi rynekzdrowia.pl Ewa Cichocka. – Statystycznie co 70. osoba zgłaszająca się jako potencjalny kandydat, zostaje dawcą szpiku.

W Olsztynie nie ma ośrodka, do którego mogliby zgłaszać się potencjalni dawcy. Ewa Cichocka tłumaczy, że Stowarzyszenie rozmawiało z placówkami ochrony zdrowia na ten temat, jednak żadna z nich nie ma odpowiedniego sprzętu i środków na przeprowadzanie takich badań.

Jak pisaliśmy już wcześniej, potencjalnych dawców szpiku odstraszają mity na temat pobierania go od dawców. Nie jest to, jak niektórzy uważają, nakłuwanie kręgosłupa.

Są dwa sposoby pobierania szpiku. Pierwszy: to pobranie krwi, przed którym dawcy podawane są odpowiednie leki potrzebne do namnożenia komórek macierzystych. Drugi sposób: to nakłucie, w narkozie, kości talerza biodrowego i pobranie z niej szpiku. O tym, który sposób zostanie zastosowany decyduje lekarz w zależności od różnych parametrów np. wagi, wieku czy płci dawcy i biorcy. Jednak ostateczną decyzję o sposobie poboru podejmuje dawca.

Dawcą szpiku może być zdrowa osoba w wieku od 18 do 50 lat. Przeciwwskazaniem są m.in. nadciśnienie, aktywna astma, cukrzyca, epilepsja, nosicielstwo wirusów.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum