Olsztyn: powstaje szkoła dla rodziców wcześniaków

Autor: Gazeta Wyborcza/Rynek Zdrowia • • 04 marca 2015 19:31

Każdy, kogo dziecko urodziło się przed terminem i potrzebuje pomocy fachowców, może skorzystać z bezpłatnych zajęć w Szkole Rodzica Wcześniaka. Celem akcji jest nauczenie rodziców tego, by przestali bać się opieki nad tak małym dzieckiem.

Olsztyn: powstaje szkoła dla rodziców wcześniaków

Jak wyjaśnia dr Anna Kossakowska-Krajewska, pediatra i neonatolog z Oddziału Klinicznego Patologii i Wad Wrodzonych Noworodków i Niemowląt w olsztyńskim Szpitalu Dziecięcym, najważniejsze, żeby rodzice po prostu "nauczyli się tego dziecka" i uwierzyli, że sami mogą przy nim wiele zrobić.

Wcześniaki oczywiście stwarzają problemy, ale po ich pokonaniu w przeważającej liczbie przypadków udaje się wychować zupełnie zdrowe dzieci.

Rodziców będzie wspierać powstała w tej placówce Szkoła Rodzica Wcześniaka. To cykliczne zajęcia dla matek i ojców dzieci, których pociechy urodziły się przed planowanym terminem. Spotkania mają im dać możliwość rozmowy ze specjalistami, którzy na co dzień zawodowo zajmują się wcześniakami, a także z innymi rodzicami przedterminowych dzieci.

Dorośli najwięcej pytań związanych z opieką nad wcześniakiem mają w momencie, gdy wracają z nimi do domu. Przy wypisie dostają kartkę z wytycznymi i poradniami, do których mają się zgłosić z dzieckiem. Wtedy często ogarnia ich przerażenie, dlatego dzięki szkole lekarze ze szpitala chcą im pomóc w tym trudnym okresie .

Pierwsze spotkanie szkoły odbędzie się w najbliższą sobotę (7 marca), o godz. 10, w sali seminaryjnej Kliniki Pediatrii olsztyńskiego Szpitala Dziecięcego.

Więcej: olsztyn.gazeta.pl

 

 

 

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum