Olsztyn: pierwszy w regionie zabieg rekonstrukcji małżowiny usznej

Autor: Radio Olsztyn/Rynek Zdrowia • • 10 lipca 2019 12:43

W Wojewódzkim Specjalistycznym Szpitalu Dziecięcym w Olsztynie przeprowadzono pierwszy w regionie zabieg rekonstrukcji małżowiny usznej u 11-letniego chłopca. Olsztyński zespół do zabiegu przygotowywał się blisko rok. Dzięki temu placówka poszerzyła katalog świadczeń o kolejny zabieg twarzowo-czaszkowy.

Olsztyn: pierwszy w regionie zabieg rekonstrukcji małżowiny usznej
Wojewódzki Specjalistyczny Szpital Dziecięcy w Olsztynie. Fot. Materiały prasowe

Zabieg został przeprowadzony przez interdyscyplinarny zespół lekarzy z Oddziału Chirurgii Głowy i Szyi pod kierunkiem chirurga plastycznego Łukasza Banasiaka. Jedenastoletni pacjent cierpiał na zespół Goldenharai, którego jednym z objawów jest m.in. niewykształcenie ucha.

Lekarze z Olsztyna przygotowywali się do zabiegu blisko rok. Dr Banasiak szkolił się w zakresie rekonstrukcji małżowiny usznej m.in. w szpitalach w Niemczech i USA. Małżowina została wyrzeźbiona z chrząstki pobranej z łuku żebrowego pacjenta i wszczepiona w kieszeń skórno-mięśniową.

Zespół Oddziału Chirurgii Głowy i Szyi w olsztyńskim szpitalu dziecięcym przeprowadza wiele skomplikowanych i rzadkich zabiegów z tego zakresu, m.in. wszczepianie implantów słuchowych, operacje wad twarzoczaszki w tym wykonał odtworzenie fragmentu szczęki pacjentowi, który po nowotworze miał dziurę w twarzy.

Więcej: ro.com.pl

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum