Olsztyn: pierwsze reakcje po japońskim zabiegu u pacjenta w śpiączce

Autor: Gazeta Wyborcza/Rynek Zdrowia • • 28 maja 2016 16:54

Ponad tydzień temu japoński neurochirurg przeprowadził w Olsztynie nowatorskie zabiegi polegające na wszczepieniu stymulatorów chorym w śpiączce. Ojciec jednego z operowanych uważa, że widać już pierwsze zmiany.

Według lekarzy musi minąć co najmniej miesiąc, żeby zobaczyć pierwsze efekty większej aktywności mózgu. Fot. Archiwum

Jak przypomina Gazeta Wyborcza, zoperowane zostały cztery osoby: 22-letnia Ola, córka aktorki Ewy Błaszczyk oraz 24-latka, 19-latka i 25-latek. Wszystkim wszczepiono stymulator, który dzięki impulsom elektrycznym próbuje zmobilizować do pracy mózg chorych.

Operował ich japoński neurochirurg prof. Isao Morita. Tę eksperymentalną metodę leczenia zastosował wcześniej już u ponad 300 pacjentów w Japonii i kilku krajach w Azji. U ponad 70 proc. z nich nastąpiła poprawa zdrowia.

Lekarze uprzedzali, że musi minąć co najmniej miesiąc, żeby zobaczyć pierwsze efekty większej aktywności mózgu. Ojciec 24-latka z Giżycka podaje, że w pierwszych dniach po operacji syn był bardzo obolały, miał gorączkę i widać było, że cierpi. Gdy stan się polepszył, mężczyzna miał zareagować na słowa zwroty, jakie usłyszał od lekarza.

Rodzice zoperowanej czwórki dostali karty, w których mają w nich rejestrować wszelkie nietypowe zdarzenia, które zaobserwują u dzieci.

Więcej: www.gazeta.pl

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum