Olsztyn: pierwsze dziecko po operacji kardiochirurgicznej

Autor: wm.pl/Rynek Zdrowia • • 04 marca 2012 11:31

Kardiochirurg z Pomorskiego Centrum Traumatologii w Gdańsku poprowadził operację korygującą wadę serca dziecka w Wojewódzkim Specjalistycznym Szpitalu Dziecięcym im. prof. Stanisława Popowskiego w Olsztynie.

Według dr Ireneusza Haponiuka, ordynatora oddziału kardiochirurgii dziecięcej w PCT,  który poprowadził olsztyńską operację, u małego pacjenta trzeba było zamknąć przetrwały przewód tętniczy, co jest podstawową operacją kardiochirurgiczną i trwa około 1 godziny - informuje portal Warmii i Mazur.

Operowane w piątek (2 marca) niewmowlę z wadą serca nie mogło być transportowane. Dlatego do olsztyńskiego szpitala dziecięcego musiał przyjechć specjalista z Gdańska.

Michał Szostawicki, chirurg z Wojewódzkiego Specjalistycznego Szpitala Dziecięcęgo w Olsztynie przyznaje, że kardiochirurgia dziecięca w lecznicy nie istnieje, choć zapotrzebowanie jest duże.

Jak informuje Ireneusz Haponik w ubiegłym roku około stu dzieci z Warmii i Mazur trafiło na oddział kardiochirurgii dziecięcej PCT. Dodał, że to nie wszyscy pacjenci, którzy wywodzą się tego regionu, ponieważ część z nich wybiera nie Gdańsk, a Białystok, czy Warszawę.

Więcej: www.wm.pl

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum