Olsztyn: pierwsza w Polsce operacja wszczepienia stawów skroniowo-szczękowych

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 17 października 2011 14:42

Obustronne wszczepienie implantów stawów skroniowo-szczękowych wykonają we wtorek (18 października) u 23-letniej pacjentki lekarze szpitala miejskiego w Olsztynie. Będzie to pierwsza tego typu operacja w Polsce - podaje placówka.

Olsztyn: pierwsza w Polsce operacja wszczepienia stawów skroniowo-szczękowych
Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Jak poinformowała w poniedziałek (17 października) ordynator oddziału chirurgii szczękowej Miejskiego Szpitala Zespolonego Anna Bromirska - Małyszko, u pacjentki, która od dzieciństwa na skutek urazu okołoporodowego ma nieruchomą żuchwę wszczepione zostaną dwa implanty stawów umożliwiających jej opuszczanie.

Justyna pochodzi z wioski pod Górowem Iławeckim. Na skutek urazu okołoporodowego nie wykształciły się u niej stawy skroniowo-szczękowe. Dziewczyna ma problemy z podstawowymi czynnościami życiowymi takimi jak mówienie, jedzenie czy mycie zębów.

Pacjentka przeszła już cztery operacje, w tym dwie w USA; niestety nie przyniosły one spodziewanych rezultatów.

- Operacja wszczepienia implantów, która rozpocznie się we wtorek o godzinie 8.00 jest wyjątkowa i pierwsza tego typu w Polsce, ponieważ do tej pory nie wszczepiano dwóch stawów jednocześnie - mówi dr Małyszko.

- Operacja może potrwać ponad 8 godzin. Jej trudność polega nie tylko na wszczepieniu stawów, ale i na tym, że w miejscu gdzie zostaną one wszczepione występuje duża liczba naczyń krwionośnych i nerwów, które należy dokładnie zestawić i połączyć - wyjaśnia.

Jak podają lekarze, kilka miesięcy potrwa późniejsza rehabilitacja pacjentki. Będzie polegać na stosowaniu odpowiednich ćwiczeń uruchamiających żuchwę.

Dwa implanty, które zostaną wszczepione pacjentce kosztują 20 tys. zł. Szpital będzie się ubiegał o refundacje tej kwoty w NFZ.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

    Najnowsze