PAP/Rynek Zdrowia | 10-12-2011 12:54

Olsztyn: otwarto centrum rehabilitacyjne dla niepełnosprawnych

W Olsztynie otwarto w sobotę (10 grudnia) Centrum Wsparcia i Rehabilitacji, największą w regionie placówkę diagnostyczno-terapeutyczną dla niepełnosprawnych, prowadzoną przez olsztyńskie koło Polskiego Stowarzyszenia na rzecz Osób z Upośledzeniem Umysłowym.

W Centrum Wsparcia i Rehabilitacji przy ul. Siewnej znajdą kompleksową pomoc nie tylko dzieci i dorośli z niepełnosprawnością intelektualną, ale także osoby z dysfunkcją narządów ruchu, ofiary wypadków, ludzie starsi i schorowani.

Chociaż prace budowlane zakończono blisko rok temu, to - jak wyjaśniła Stanisława Kurowska, szefowa olsztyńskiego stowarzyszenia - dopiero teraz udało się wyposażyć gabinety i pracownie. Inwestycja kosztowała prawie 17 mln zł, z czego ponad 14 mln pochodziło z funduszy unijnych.

Zdaniem twórców centrum, jest ono w pełni przygotowane do prowadzenia kompleksowej i wieloprofilowej rehabilitacji pacjentów.

- Placówka została zaprojektowana i urządzona w taki sposób, by każdy człowiek ze skierowaniem na rehabilitację mógł w jednym miejscu znaleźć wszystko, co niezbędne - podkreśliła Kurowska.

Budynek podzielony jest na kilka stref funkcjonalnych. Największą z nich jest część rehabilitacyjna z licznymi salami do hydroterapii - basenami, torem wodnym, wannami do masaży i saunami. Są tu także gabinety diagnostyczne, pomieszczenia do rehabilitacji sportowej, fizyko- i kinezyterapii.

W strefie terapii zajęciowej, czyli środowiskowym domu samopomocy, odbywać się będzie rehabilitacja terapeutyczna, szkolenia i warsztaty aktywizujące. W centrum są również sale konferencyjne, zaplecze kuchenne oraz pomieszczenia mieszkalne dla podopiecznych, którzy przyjadą na zajęcia z odległych miast regionu.

Centrum podpisało już kontrakt z NFZ na rehabilitację dzieci, i - jak zapewniła prezes stowarzyszenia - wkrótce spodziewa się zakontraktowania podobnych zabiegów dla dorosłych.