Olsztyn: operacje przełyku u dzieci z wykorzystaniem laparoskopu

Autor: Gazeta Wyborcza/Rynek Zdrowia • • 08 czerwca 2010 11:00

Wojewódzki Specjalistyczny Szpital Dziecięcy w Olszynie jest drugim w kraju ośrodkiem, który przeprowadza operacje przełyku u noworodków przy wykorzystaniu laparoskopu.

– Musieliśmy sobie poradzić z nie lada problemem, bo noworodkowi na skutek wrodzonej wady zabrakło fragmentu przełyku - mówi dziennikarzowi Gazety Wyborczej Wojciech Choiński, ordynator chirurgii.

Do przeprowadzenia zabiegu wystarczyło wykonać trzy nacięcia na klatce piersiowej dziecka szerokości od 3 do 5 milimetrów. Przez jeden otwór wprowadzono kamerę, która przekazywała powiększony obraz na ekran, dwa pozostałe posłużyły za wejścia dla narzędzi.

–  Dzięki takiej metodzie nie musieliśmy rozcinać żeber, jak przy klasycznej operacji. To znacznie wydłużało powrót do zdrowia noworodka i często powodowało później skrzywienie kręgosłupa. A pooperacyjna blizna mogła też szpecić, szczególnie dziewczynki.

Lekarze informują, że operowany noworodek czuje się dobrze, je już samodzielnie, a w przyszłym tygodniu opuści chirurgię.

Małoinwazyjne operacje przełyku to najnowsze, choć nie jedyne zabiegi wykonywane u noworodków, w tym także wcześniaków, w olsztyńskim Szpitalu Dziecięcym.

- Rocznie robimy 100-120 takich operacji, co plasuje nas na czwartym miejscu w Polsce - informuje doktor Wojciech Choiński.

Więcej w Gazecie Wyborczej

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum