×
Subskrybuj newsletter
rynekzdrowia.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole

Olsztyn: obchody Dnia Wiedzy o Autyzmie

Autor: PAP/Rynek ZdrowiaOpublikowano: 02 kwietnia 2012 19:41Zaktualizowano: 02 kwietnia 2012 19:42

Osoby autystyczne inaczej niż przeciętny człowiek reagują na bodźce z zewnątrz; mają nietypowe zachowania. O tym, w jaki sposób działa ich mózg, mogli przekonać się w poniedziałek (2 kwietnia) uczestnicy olsztyńskich obchodów Dnia Wiedzy o Autyzmie.

Olsztyn: obchody Dnia Wiedzy o Autyzmie
Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Spotkanie odbyło się w Zespole Placówek Edukacyjnych, do którego uczęszcza 480 uczniów, z czego większość stanowią chorzy na autyzm. Są tu przedszkola integracyjne i specjalne, specjalna szkoła podstawowa i gimnazjum oraz szkoła przysposobienia do zawodu.

W specjalnym namiocie, przy pomocy monitorów, okularów, słuchawek i pochylni organizatorzy próbowali przekazać uczestnikom spotkania, w jaki sposób autystycy odbierają świat.

Dyrektor placówki Agnieszka Jabłońska wyjaśniała, że zmysły osób autystycznych czyli smak, wzrok, słuch, dotyk mogą być albo nadwrażliwe na bodźce z zewnątrz albo za mało wrażliwe. Dlatego, w zależności od stopnia wrażliwości, osoby te potrzebują wzmocnionych stymulacji, by móc zareagować na informację z zewnątrz albo wręcz przeciwnie - bodźce, które dla zwykłych ludzi przekazują neutralne informacje są dla nich bardzo silne.

Jak przedstawiono na prezentacjach, autystycy mogą być nadwrażliwi na dotyk, temperaturę, mogą odbierać proste dźwięki z zewnątrz jako zbyt hałaśliwe, mogą nie lubić jaskrawych kolorów albo wręcz przeciwnie wpatrywać się w światło żarówki, lubić ostre zapachy, na przykład farb czy benzyny.

Osoby autystyczne często są bardzo wrażliwe i inteligentne, choć mogą nie umieć tego powiedzieć. Zdają sobie także sprawę z swej inności.

Jak powiedziała Agnieszka Jabłońska osoby kończące edukację czy przysposobienie do zawodu w zespole placówek edukacyjnych mają małe szanse na podjęcie pracy. Dlatego stowarzyszenia działające na rzecz chorych chcą kupić działkę ziemi pod Olsztynem, by wybudować na niej farmę i gospodę warmińską. Dzięki takiej inwestycji chorzy mogli by pracować i znaleźć sens życia.

 

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum