PWX/Rynek Zdrowia | 05-02-2017 15:43

Olsztyn: nowatorska operacja skoliozy dzięcięcej

W poniedziałek (6 lutego) w Wojewódzkim Specjalistycznym Szpitalu Dziecięcym w Olsztynie lekarze przeprowadzą operację korekcji skoliozy wczesnodziecięcej nowatorską polegającą na zastosowaniu implantu rosnącego wraz z pacjentem. Sfinansuje ją NFZ.

Wojewódzki Specjalistyczny Szpital Dziecięcy w Olsztynie jest znany m.in. z przeprowadzania trudnych operacji ortopedycznych. Fot. archiwum

Nowatorstwo operacji wykonywanej w Olsztynie tzw. technologią Shilla - po raz pierwszy w regionie i po raz 4 w kraju - polega na tym, że wszczepiany implant będzie zastosowany u małego dziecka. Dotąd przeprowadzane operacje z użyciem implantu rosnącego wykonywane były u pacjentów powyżej 10 roku życia - zaznacza Agnieszka Deoniziak, rzecznik prasowy szpitala.

Operowany będzie 7-letni Paweł ze Świętochłowic, który cierpi na bardzo duże, wręcz ekstremalne jak na tak małe dziecko skrzywienie kręgosłupa. Skolioza ma tendencję do pogłębiania się.

Nieleczona deformacja kręgosłupa w odcinku klatki piersiowej prowadzi m. in. do niewydolności oddechowej, co może skutkować nawet śmiercią.

- Próbowałam szukać pomocy w wielu szpitalach w Polsce, ale nikt nie potrafił nam pomóc – mówi pani Aneta, mama Pawła.

O szpitalu dziecięcym w Olsztynie dowiedziała się z Facebooka. Ja mówi, jest tam dużo informacji o nowatorskich zabiegach i pozytywnych komentarzy, dlatego postanowiłam się zgłosić.

- To nic, ze odległość od domu jest tak duża. Najważniejsze, że mojemu synowi dano tu szansę na odzyskanie zdrowia. Dziś jeszcze porusza się samodzielnie, ale gdyby nie ta operacja, wkrótce groziłby mu wózek inwalidzki - opowiada mama chłopca.

Operację wykona zespół złożony z 3 ortopedów Wojewódzkiego Specjalistycznego Szpitala Dziecięcego i prof. Illki Heleniusa, cenionego fińskiego ortopedy z imponującym dorobkiem naukowym, który specjalnie z tej okazji przyjeżdża do Olsztyna.

Całkowity koszt leczenia, w tym koszt samego implantu, jest bardzo wysoki i znaczenie przewyższa obecnie obowiązującą refundację z NFZ.

Co bardzo ważne, pełne pokrycie realnych kosztów leczenia dziecka w ramach indywidualnej zgody (ok. 100 tys. zł) zadeklarował już Warmińsko-Mazurski Oddział Wojewódzki Narodowego Funduszu Zdrowia, jako wsparcie dla innowacyjnych technologii medycznych.

Operacja rozpocznie się w poniedziałek, 6 lutego ok. godz. 8 i potrwa ok. 6 godzin.