Olsztyn: logopedzi nie pomogą najmłodszym

Autor: Gazeta Wyborcza/Rynek Zdrowia • • 20 października 2009 10:05

Polski Związek Logopedów na Warmii i Mazurach alarmuje, że likwidowane są klasy zerowe z logopedią, tymczasem fachowej pomocy potrzebuje ok. 60 proc. przedszkolaków i uczniów podstawówek.

Związek obchodzi właśnie 10-lecie istnienia – 19 października 1999 r. ukonstytuował się w Lublinie zarząd krajowy PZL. Ten jubileusz świętują także olsztyńscy logopedzi, którzy swój oddział utworzyli w marcu 2003 r. Jak bardzo ich praca jest potrzebna, pokazują choćby tłumy w poradniach podczas „dni otwartych". Specjaliści, czyli neurologopedzi i surdologopedzi, udzielają wtedy rad osobom jąkającym się, po udarach mózgu czy operacji krtani.

Małgorzata Konczanin, przewodnicząca Warmińsko-Mazurskiego Oddziału Polskiego Związku Logopedów odpowiada jednak, że w tym roku takich dni nie będzie.

– Ale to nie oznacza, że rezygnujemy z tego przedsięwzięcia, które poza pomocą dzieciom i dorosłym, ma także uświadomić władzom Olsztyna i innych miast regionu skalę potrzeb w tym zakresie. Bezpłatne badania odbędą się 6 marca, podczas Międzynarodowego Dnia Terapeutów Mowy.

Konczanin alarmuje, że tragiczna sytuacja panuje w olsztyńskich podstawówkach – tylko w dwóch odbywają się zajęcia prowadzone przez specjalistów na etatach opłacanych przez ratusz. Stąd, jak argumentuje, logopedzi mogą zająć się tylko najcięższymi schorzeniami.

Przewodnicząca Warmińsko-Mazurskiego Oddziału Polskiego Związku Logopedów przekonuje, że szybka diagnoza ma decydujące znaczenie dla skuteczności terapii. Zaniedbaną wadę jest znacznie trudniej wyleczyć. Może ona doprowadzić do dysleksji czy strachu przed publicznymi wystąpieniami. Problem dostrzegają sami rodzice, którzy finansują zajęcia logopedyczne, ale nie są w stanie pokryć wszystkich kosztów. Bo logopedów nie brakuje. Nie ma pieniędzy na ich zatrudnienie.

Logopedzi nie kryją, że zgłasza się sporo dorosłych. To np. studenci którzy chcą dobrze wypaść na egzaminie. Zdarzają się też osoby szukające pracy, którym zależy, by korzystnie zaprezentować się w rozmowie z pracodawcą.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum