Olsztyn: kranioplastyka w szpitalu dziecięcym

Autor: WSSD/Rynek Zdrowia • • 25 lipca 2012 13:24

25 i 26 lipca br. specjaliści Wojewódzkiego Specjalistycznego Szpitala Dziecięcego w Olsztynie będą przeprowadzali u najmłodszych pacjentów trudne i rzadko wykonywane operacje czaszki.

Zabieg przeprowadzi Krzysztof Dowgierd, chirurg szczękowy, który jako pierwszy w regionie przeprowadził taką operację w lutym br. u rocznego dziecka cierpiącego z powodu kraniostenozy. Będzie mu towarzyszył dr n. med. Dawid Larysz, neurochirurg z Górnośląskiego Centrum Zdrowia Dziecka w Katowicach.

Pierwszy taki zabieg przeprowadzony w olsztyńskim szpitalu zakończył się sukcesem, z tego powodu coraz więcej małych pacjentów, także spoza województwa, zgłasza się na operacje właśnie do tej placówki.  Tym bardziej, że podobne zabiegi wykonuje zaledwie kilka ośrodków w Polsce.

Kraniostenoza to schorzenie polegające na deformacji i przedwczesnym zrastaniu czaszki u małych dzieci. Żeby dać dziecku szansę na normalny rozwój, trzeba wykonać specjalną operację, tzw. kranioplastykę.

Polega ona na przecięciu przedwcześnie zrośniętych szwów łączących poszczególne kości. Podczas kranioplastyki znosi się pokrywę czaszki, tnie się na kawałki, modeluje i zespala. W głowie dziecka są umieszczane specjalne płytki, które w przyszłości się rozpuszczą. Bez tego zabiegu mózg nie mógłby prawidłowo rosnąć i dziecko mogłoby mieć kłopoty rozwojowe.

W olsztyńskim szpitalu działają wiodące w kraju oddziały specjalistyczne. Jednym z nich jest kliniczny oddział chirurgii dziecięcej, znany zwłaszcza z operacji wad wrodzonych noworodków i wcześniaków (trzecie miejsce w Polsce pod względem liczby takich zabiegów).

Z kolei oddział ortopedyczno-urazowy należy do tych ośrodków w Polsce, które zajmują się operacyjnym leczeniem poważnych wad kręgosłupa u dzieci i młodzieży .

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum