PAP/Rynek Zdrowia | 19-10-2011 09:01

Olsztyn: już po operacji przeszczepu stawów skroniowo-szczękowych. Teraz rehabilitacja

Po jedenastu godzinach lekarze z Miejskiego Szpitala Zespolonego w Olsztynie zakończyli we wtorek (18 października) operację wszczepienia implantów stawów skroniowo-szczękowych u 23-letniej pacjentki.

Wszczepienie stawów przebiegło pomyślnie, choć pojawiły się poważne komplikacje.

Jak przyznaje szefowa zespołu operującego dr Anna Bromirska-Małyszko, duże problemy wyniknęły z tego, iż gałęzie żuchwy, na których miały być osadzone sztuczne stawy były zmienione i wąskie, więc lekarze musieli dokonać dodatkowo przeszczepu kości. I właśnie konieczność dokonania rekonstrukcji kości przedłużyła zabieg. Początkowo - jak oceniali lekarze - miał on trwać do 8 godzin, a przedłużył się do 11.

Jak podkreśliła Bromirska-Małyszko dodatkową komplikacją było także to, iż pacjentka przechodziła wcześniej już cztery operacje; po nich powstały zrosty i blizny, które utrudniały precyzyjne operowanie żuchwy.

Teraz przed pacjentką długa, kilkumiesięczna rehabilitacja, dzięki której będzie ona mogła normalnie funkcjonować. Justyna od wczesnego dzieciństwa miała unieruchomioną żuchwę, nie mogła jeść stałych pokarmów a wyłącznie płynne, miała trudności z mówieniem czy myciem zębów.

Rehabilitacja będzie polegać na wzmacnianiu mięśni żuchwy poprzez intensywne ćwiczenia.

- To tak jak z nogą w gipsie, gdy zdejmuje się gips, mięśni jest o połowę mniej, ponieważ zanikają gdy narząd nie pracuje, a Justyna nie otwierała buzi przez 22 lata - powiedziała ordynator, podkreślając, że atutem pacjentki jest jej młody wiek i duża determinacja, by normalnie żyć.

Operacja przeprowadzona w Olsztynie jest pierwszą tego typu w Polsce, ponieważ do tej pory w kraju nie wszczepiano jednocześnie obu stawów.