Olsztyn: jest plan kliniki, są specjaliści, brakuje "tylko" pieniędzy

Autor: Gazeta Wyborcza/Rynek Zdrowia • • 20 stycznia 2010 09:58

Uniwersytet Warmińsko-Mazurski planuje utworzenie kliniki chorób zakaźnych, jednak nie ma pieniędzy na wyposażenie.

Prof. Wojciech Maksymowicz, dziekan Wydziału Nauk Medycznych UWM

Plan prof. Wojciecha Maksymowicza, dziekana Wydziału Nauk Medycznych UWM jest prosty. Najpierw w SP Zespole Gruźlicy i Chorób Płuc w Olsztynie powstanie zakład immunologii i mikrobiologii. Potem na jego bazie ma zostać utworzona klinika z oddziałem zakaźnym.

Jeszcze przed początkiem następnego roku akademickiego uda się zrealizować pierwszą część zamierzeń. Z zakładu będą korzystać studenci III roku kierunku lekarskiego. Prace adaptacyjne i wyposażeniowe sfinansuje ze swego budżetu Uniwersytet Warmińsko-Mazurski i Ministerstwo Zdrowia.

Jednak prawdziwym wyzwaniem dla uniwersytetu i szpitala chorób płuc będzie utworzenie kliniki chorób zakaźnych. Jest już kandydat na szefa nowej placówki.

– Kliniką chorób wewnętrznych kieruje Piotr Zaborowski, który jest także specjalistą zakaźnikiem. Teraz trzeba jeszcze tylko decyzji samorządu województwa. Są pieniądze unijne, które można wykorzystać – mówi Wojciech Maksymowicz.

Z funduszami europejskimi jest jednak problem, który może być rozwiązany najwcześniej w 2014 r. Wtedy zacznie się kolejne tzw. programowanie, czyli przyznawanie pieniędzy na różne projekty, także w ochronie zdrowia. Prof. Maksymowicz nie traci jednak nadziei, że klinika powstanie wcześniej.

Prowadzone są rozmowy z Ministerstwem Spraw Wewnętrznych i Administracji, bo jak przekonuje dziekan, to przecież także kwestia bezpieczeństwa.

Więcej: www.olsztyn.gazeta.pl

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum