Olsztyn: inauguracja kampanii promującej transplantologię

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 20 stycznia 2012 15:10

Kilkudziesięciu uczniów z I LO w Olsztynie, lekarze i urzędnicy zainaugurowali w piątek (20 stycznia) kampanię promującą przeszczepianie organów "Drugie życie".

Kampania "Drugie życie" ma upowszechniać wiedzę o przeszczepieniach oraz promować tzw. oświadczenia woli - podpisując je, wyrażamy zgodę na pobranie organów do przeszczepu. Podczas inauguracji akcji w Olsztynie, licealiści rozdawali takie oświadczenia przechodniom.

- Zależy nam na tym, by takie oświadczenia woli były powszechne; by ludzie rozumieli, że ich decyzja może komuś uratować życie" - powiedział na spotkaniu z młodzieżą wojewoda warmińsko-mazurski Marian Podziewski. Dodał, że on zwykle nosi przy sobie takie podpisane oświadczenie. - Choć akurat dziś go nie mam, bo zapomniałem dokumentów - przyznał.

Zgłoszenia do kampanii "Drugie życie" będą przyjmowane do lutego. Szkoły, które zostaną włączone do akcji, dostaną materiały szkoleniowe i będą miały za zadanie organizowanie akcji dotyczących przeszczepień. Zakończenie kampanii planowane jest w maju. Wówczas trzy najciekawsze akcje zostaną nagrodzone czekami, które uczniowie będą mogli przekazać na cel charytatywny.

Akcja "Drugie życie" w roku szkolnym 2011/2012 jest prowadzona w Małopolsce, Wielkopolsce, na Warmii i Mazurach oraz w województwie lubuskim. Organizuje ją jedna z firm medycznych, w woj. warmińsko-mazurskim wsparli ją patronatem m.in. wojewoda, marszałek i arcybiskup metropolita warmiński.

Przez trzy edycje kampanii, od stycznia 2009 do czerwca 2011 roku, w akcję włączyli się uczniowie blisko 200 liceów i techników. Młodzież rozdała blisko 200 tys. oświadczeń woli.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum