Olsztyn: dzięki europejskiemu wsparciu hospicjum poprawi jakość opieki

Autor: KAI/Rynek Zdrowia • • 07 grudnia 2009 19:26

Podniesienie jakości opieki w warunkach domowych to jeden z głównych celów kolejnego programu, który zrealizuje Hospicjum Domowe Caritas Archidiecezji Warmińskiej w Olsztynie.

Projekt „Pomoc dla pomagających pacjentom hospicjum" został dofinansowany kwotą 29 tys. euro. Środki pochodzą z Mechanizmu Finansowego Europejskiego Obszaru Gospodarczego i Norweskiego Mechanizmu Finansowego w ramach Funduszu Małych Grantów Transgranicznych i Międzyregionalnych.

Koordynator projektu Anna Bałazy z olsztyńskiej Caritas wyjaśniła, że projekt będzie związany z problematyką ludzi ciężko chorych i umierających. Zakłada podniesienie jakości opieki w warunkach domowych. Nastąpi to przez podniesienie kwalifikacji samych pracowników zaangażowanych w opiekę.

Projekt będzie trwał sześć miesięcy, jego realizacja rozpocznie się 1 lutego 2010 r. W ramach projektu odbędą się warsztaty z udziałem trenerów, którzy przez pięć dni będą wyjaśniali, jak opiekować się pacjentami trwale unieruchomionymi.

– Taką wiedzę przyswoi personel Hospicjum Domowego Caritas, który później wykorzysta te umiejętności szkoląc rodziny i opiekunów pacjentów – podkreśla Anna Bałazy.

Jednym z celów projektu będzie również wydanie poradnika dla pacjentów i rodzin. Przewidziane są też dwa spotkania integracyjne dla rodzin pacjentów i osób osieroconych, które polegać będą m.in. na rozmowach indywidualnych i terapiach grupowych.

Grupa uczestniczyć będzie również w zwiedzaniu miejsc zabytkowych i w zajęciach integracyjnych podczas wyjazdu do Krakowa, Częstochowy i Wadowic.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum