Olsztyn: dzieci przekażą mamom zaproszenia na badania

Autor: Gazeta.pl/Rynek Zdrowia • • 31 lipca 2009 11:57

Wojewódzki Ośrodek Koordynujący na Warmii i Mazurach wpadł na pomysł, by na bezpłatne badania mammograficzne i cytologiczne zaprosić kobiety za pośrednictwem ich dzieci.

We wrześniu uczniowie klas I-III w Olsztynie i w powiecie olsztyńskim dostaną  informator o chorobach kobiecych i badaniach, które mogą im zapobiec. A do tego zaproszenie na badanie z listą gabinetów, gdzie można je wykonać. Organizatorem akcji jest Wojewódzki Ośrodek Koordynujący na Warmii i Mazurach.

Podobną akcję ośrodek przeprowadził wiosną w przedszkolach. W 46 placówkach otrzymało wówczas zaproszenia ponad 5,5 tys. dzieci.

Trwa też rozpoczęte w zeszłym tygodniu wysyłanie imiennych zaproszeń do kobiet kwalifikujących się na badania cytologiczne, które pozwalają wykryć raka szyjki macicy. Powinny się na nie zgłaszać panie w wieku 25-59 lat. - W Warmińsko-Mazurskiem już wysłano 12 tys. zaproszeń, w przyszłym tygodniu zostanie wysłanych kolejne 8 tys. pism – mówi Beata Ostrzycka - kierowniczka WOK.

Jak podaje Beata Ostrzycka, w woj. warmińsko-mazurskim w roku 2009 badaniu mammograficznemu powinno poddać się prawie 89 tys. kobiet, a cytologicznemu prawie 124 tys. Do końca czerwca z bezpłatnych badań mammograficznych skorzystało 18 765 kobiet, a cytologicznych - 20 192.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum