Olsztyn: ćwiczenia ratownicze z udziałem pogotowia i szpitali na wypadek skażeń chemicznych

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 28 maja 2019 15:24

Kilkudziesięciu strażaków i personel medyczny dwóch olsztyńskich szpitali uczestniczyli we wtorek (28 maja) w ćwiczeniach ratowniczych na wypadek masowego skażenia chemicznego. Odtwarzano scenariusz pozorowanego wypadku autobusu z cysterną wiozącą toksyczny ładunek.

Fot. Agnieszka Deoniziak/WSSD w Olsztynie

- To pierwsze w mieście takie ćwiczenia łączące elementy ratownictwa technicznego i medycznego z elementami ratownictwa chemicznego - powiedział PAP oficer prasowy komendy miejskiej Państwowej Straży Pożarnej w Olsztynie mł. bryg. Sławomir Filipowicz.

Scenariusz ćwiczeń odtwarzał realia wypadku drogowego na obwodnicy Mrągowa, w którym cysterna z trującą substancję chemiczną miałaby zderzyć się z autobusem przewożącym 25 osób, w tym 15 nastoletnich uczniów. Podczas pozorowanej akcji "poszkodowanych", po udzieleniu im pierwszej pomocy, przetransportowano karetkami do dwóch olsztyńskich szpitali.

Przed przewiezieniem na oddziały ratunkowe pozoranci zostali odkażeni przez strażaków w specjalistycznej komorze do dekontaminacji, czyli wstępnej neutralizacji niebezpiecznych chemikaliów. W szpitalach ponownie poddano ich odkażaniu i udzielono pomocy medycznej.

Takie działania miały sprawdzić w praktyce współpracę Specjalistycznej Grupy Ratownictwa Chemiczno-Ekologicznego PSP z personelem Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego i Wojewódzkiego Specjalistycznego Szpitala Dziecięcego. Uczestniczyły w nich również policja oraz przedstawiciele wydziału zarządzania kryzysowego i ochrony ludności olsztyńskiego ratusza, a także Wojewódzkiego Centrum Powiadamiania Ratunkowego w Olsztynie.

 

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum